#ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ

Με αφορμή την 10η Δεκεμβρίου, ημέρα των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Β’, Ε’ & Στ τάξεων του σχολείου μας, συζήτησαν και ενημερώθηκαν για τα ανθρώπινα δικαιώματα. Ένα από αυτά είναι και ο σεβασμός στη διαφορετικότητα! Έτσι, ζωγράφισαν ο ένας τον άλλο και έγραψαν ένα προτέρημα κι ένα ελάττωμά του. Στη συνέχεια, μέσω της εφαρμογής bookcreator, φτίαξαμε ένα κόμικ με ήρωες….τα παιδιά!!!! Μπορείτε να το δείτε και να το ακούσετε (αν πατήσετε το μεγάφωνο) εδώ:

Την επόμενη μέρα, ζητήθηκε από τα παιδιά να φέρουν μαζί τους ένα δεύτερο ζευγάρι κάλτσες! Βγάλαμε όλοι τα παπούτσια μας και φορέσαμε μια διαοφρετική κάλτσα! Αφού κάτσαμε στον κύκλο και συζητήσαμε αναλυτικά, παρατηρήσαμε πως δεν έχουν σημασία τα χρώματα, τα σχήματα ή τα σχέδια στις κάλτσες μας κι εμείς παραμένουμε ίδιοι ανεξάρτητα από αυτά! Καταλήξαμε πως το ίδιο συμβαίνει και με τις διαφορετικές εθνικότητες, χώρες ή θρησκείες αλλά και με τα διαφορετικά χρώματα στο δέρμα ή τα μαλλιά μας.” Ακόμα κι αν είμαστε διαφορετικοί, είμαστε πάντα ο εαυτός μας”! Με αυτό το σύνθημα και με πανό τις διαφορετικές μας κάλτσες, στέλνουμε το μήνυμα του σεβασμού στη διαφορετικότητα σε όλους!