KAΛΟ ΠΑΣΧΑ!

Σήμερα οι μαθητές και οι μαθήτριες του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού Σχολείου Κανδήλας συμμετείχαν σε διαδικτυακές δράσεις σχετικές με τη γιορτή του Πάσχα! Μάθαμε για τα θαύματα του Ιησού, για τα γεγονότα της Μεγάλης Εβδομάδας και φυσικά ταξιδέψαμε σε όλη την Ελλάδα για να γνωρίσουμε τα ήθη και τα έθιμα αυτών των ημερών. Μικροί και μεγάλοι παίξαμε “Ψάξε και Βρες” κι ένα επιτραπέζιο γνώσεων για το Πάσχα. Επίσης, βοηθήσαμε τον πειρατή Κοκκινογένη να βρει τη μυστική συνταγή για πεντανόστιμα πασχαλινά κουλουράκια! Τέλος, μέσα από γρίφους, ανακαλύψαμε τη μαγική λέξη όχι μόνο του Πάσχα αλλά και της καθημερινότητάς, η οποία δεν είναι άλλη από την ΑΓΑΠΗ!!

Φυσικά, όλοι/όλες οι μαθητές/τριες καθόλη τη διάρκεια της εβδομάδας έκαναν διαφορες κατασκευές, στόλισαν αυγά και έφτιαξαν πασχαλινή κάρτα!!