Δημοσιευμένο στην κατηγορία Χωρίς κατηγορία

Μικροί συγγραφείς….μεγάλες ιδέες!

Στο πλαίσιο υλοποίησης του σχεδίου δράσης για τη φιλαναγνωσία, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Δημοτικών Σχολείων Κανδήλας, Βαλτεσινίκου, Δημητσάνας και Τροπαίων αφού διάβασαν το βιβλίο της κ. Παντολέων Ιλιάνας «Οι περιπέτεις τριών φίλων, το μαργαριτάρι, ο ιππόκαμπος και ο αστερίας» έφτιαξαν το δικό τους παραμύθι σε συνεργασία…Με τη βοήθεια του ψηφιακού πίνακα padlet.com το Δημοτικό Σχολείο Κανδήλας ξεκίνησε το παραμύθι με τους τρεις φίλους, το Δημ.Σχ. Τροπαίων έγραψε τη συνέχεια, το Δημ. Σχ. Δημητσάνας έδωσε το τέλος και το Δημ. Σχ. Βαλτεσινίκου ανέλαβε την εικονογράφησή του! Το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό και αναδεικνύει περίτρανα την αξία της ομάδας!

Made with Padlet
Δημοσιευμένο στην κατηγορία Χωρίς κατηγορία

Ημέρα Μουσείου 2022!

Με αφορμή την Ημέρα Μουσείου επισκεφθήκαμε το Λαογραφικό Μουσείο Κανδήλας! Οι μαθητές και οι μαθήτριες ξεναγήθηκαν στον χώρο από την κ. Κωνσταντίνα Δεληγιάννη, την κ. Σπυριδούλα Δεληγιάννη και την κ. Βαρβάρα Δεληγιάννη! Είδαν πολλά αντικείμενα από την καθημερινή ζωή των παππούδων και των προπαππούδων τους, τα περιεργάστηκαν και συζήτησαν μεταξύ τους γι’αυτά. Στη συνέχεια υλοποίησαν δράσεις με στόχο την ανάδειξη της παράδοσης και του πολιτισμού μας. Κατασκεύασαν υφαντά σε αργαλειό, χειροποίητα κεντήματα, παγουράκια και πιατάκια λαϊκής τέχνης, τα οποία και «δώρισαν» στο μουσείο!!!

Άνοιγμα μενού