Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός

Δευτέρα, 21 Μαρτίου 2022 9:41 πμ |

Ενημερώνουμε ότι αρχίζει σχολικός επαγγελματικός προσανατολισμός, σε γυμνάσια και λύκεια, της Δ ΔΙΔΕ ΑΘΗΝΑΣ. Η δομή ΣΕΠ αλλάζει μορφή και εφεξής υπάγεται στη Δ.Δ.Ε. ΑΘΗΝΑΣ. Νωρίτερα, ο σχολικός επαγγελματικός προσανατολισμός ανήκε ως αρμοδιότητα στο ΚΕΣΥ. Ήδη ξεκίνησαν ενημερώσεις σε ζητήματα επαγγελματικού προσανατολισμού που θα αφορούν τόσο τους μαθητές αλλά και τους γονείς τους.

Για το Λύκειο αφορά μόνο στη Γ΄ τάξη. Οι ενημερώσεις  θα αφορούν στη συμπλήρωση του μηχανογραφικού δελτίου και θα αφορά σε μαθητές που ολοκληρώνουν το λύκειο και ετοιμάζονται να δώσουν τη μάχη των πανελλαδικών εξετάσεων.

Δεδομένων των μέτρων που ισχύουν για τον περιορισμό της διασποράς του κορονοϊού, αλλά και του μεγάλου αριθμού των σχολείων, οι ενημερώσεις θα γίνονται διαδικτυακά ανά ομάδες σχολείων.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν με την υπεύθυνη, κα Σωτηροπούλου Κωνσταντίνα, Υπεύθυνη ΣΕΠ Δ ΔΙΔΕ ΑΘΗΝΑΣ.

Στοιχεία Επικοινωνίας:

Δευτέρα ως Πέμπτη: 2ο Γυμνάσιο Αλίμου, 210-9835074 και