Στο Διαχρονικό Μουσείο και στην Ιατρική Σχολή.

IMG_2681 - ΑντιγραφήΕκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποίησαν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του 56ου Νηπιαγωγείου Λάρισας με αφορμή το πρόγραμμα “Πολιτιστικές Διαδρομές” που υλοποιείται στο νηπιαγωγείο μας κατά τη φετινή σχολική χρονιά στο Διαχρονικό Μουσείο και στην Ιατρική Σχολή Λάρισας. Στο Διαχρονικό Μουσείο τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να ταξιδέψουν στο χρόνο και να γνωρίσουν  από κοντά εκθέματα μιας άλλης εποχής  (αγάλματα, αγγεία, μαγειρικά σκεύη, μπουκαλάκια για αρώματα και φαρμακευτικές κρέμες, ψηφιδωτά δάπεδα, κοσμήματα, εικόνες κ.λ.π.). Ιδιαίτερη προσοχή δώσαμε στα εκθέματα της εποχής του Ιπποκράτη, στο άγαλμα του Θεού Ασκληπιού και του Θεού Απόλλωνα, στο α’ και β’ αρχαίο θέατρο. Στη συνέχεια πήγαμε στην Ιατρική Σχολή όπου παρακολουθήσαμε στο αμφιθέατρο “ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ” την ταινία  “ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΚΑΙΡΟ ΗΤΑΝ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ – ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ” . Τα παιδιά πληροφορήθηκαν  ότι στην Ιατρική Σχολή πραγματοποιούνται και πειράματα σε ποντικάκια όπου δοκιμάζονται τα φάρμακα πριν χορηγηθούν στους ανθρώπους. Με μεγάλη χαρά είδαν έναν αρουραίο πειραματόζωο. Στην βιβλιοθήκη της Ιατρικής Σχολής είδαν αρχικά απολιθώματα ζώων που βρέθηκαν στον ποταμό Πηνειό και στη συνέχεια γνώρισαν από κοντά τους χώρους όπου διαβάζουν οι μελλοντικοί ιατροί. Ευχαριστούμε το Σύλλογο ” Ο Ιπποκράτης στη Λάρισα” και  ιδιαίτερα τον πρόεδρο  και όλους τους εμπλεκόμενους φορείς για την συνεργασία και τον συντονισμό των επισκέψεων.

Στην Ιατρική Σχολή

IMG_2694Το πειραματόζωο – αρουραίος

IMG_2698Στη βιβλιοθήκη της Ιατρικής Σχολής.

IMG_2705Απολιθώματα ζώων που βρέθηκαν στον Πηνειό.

IMG_2709Οι μαθητές αποτυπώνουν στο χαρτί ότι τους εντυπωσίασε.