Ομιλία ιατρού στους γονείς.

IMG_0747 - Αντιγραφή IMG_0758 - ΑντιγραφήΜε επιτυχία πραγματοποιήθηκε  στο 56ο Νηπιαγωγείο Λάρισας ομιλία στους γονείς με θέμα: «Έλεγχος κληρονομικών μεταβολικών νοσημάτων νεογνών – Η σημασία της έγκαιρης διάγνωσης»  με αφορμή το πρόγραμμα: “Ο Ιπποκράτης στη Λάρισα”. Ομιλητής ήταν ο  Δρ. Αναστάσιος Β. Ξεφτέρης, Βιολόγος –Γενετιστής ΜSC, PhD  Διευθυντής DNA Διαγνωστική, Επιστημονικός συνεργάτης Α’ Παθολογικής Κλινικής Ιατρικής Σχολής Αθηνών ΕΚΠΑ. Στην ομιλία γονείς και εκπαιδευτικοί είχαμε την δυνατότητα να ακούσουμε πολύ ενδιαφέροντα πράγματα για τα νοσήματα αλλά και για την τεράστια σημασία της έγκαιρης διάγνωσης. Στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση μεταξύ του ακροατηρίου και του γιατρού.  Ευχαριστούμε τον Δρ Αν. Ξεφτέρη που αποδέχθηκε την πρότασή μας και μίλησε στο σχολείο μας για ένα τόσο σημαντικό θέμα.