Επίσκεψη στο Διαχρονικό Μουσείο και στην Ιατρική Σχολή Λάρισας

Το 56ο Νηπιαγωγείο Λάρισας πραγματοποίησε επίσκεψη στο Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας και στην Ιατρική Σχολή Λάρισας στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας με αφορμή το πρόγραμμα e Twinning που υλοποιείται στο νηπιαγωγείο μας με θέμα:  “Ο Ιπποκράτης στη Λάρισα”.

DSC00275 DSC00277

Πριν την επίσκεψη των μαθητών  οι εκπαιδευτικοί του σχολείου επισκέφθηκαν το μουσείο όπου και προγραμμάτισαν τις προσεχείς δράσεις.

diaxroniko synadelfoi διαχρονικό συνάδ.

Επίσης οι μικροί μαθητές προετοιμάστηκαν για την επίσκεψη βλέποντας ένα πολύ ενδιαφέρον βίντεο για το πως συμπεριφερόμαστε στο μουσείο!!!

DSC00360 DSC00362

Οι μικροί μαθητές θαυμάζουν τα εκθέματα του μουσείου  τα οποία είναι αντιπροσωπευτικά ευρήματα του Θεσσαλικού πολιτισμού από την Παλαιολιθική Εποχή έως και το 19ο αιώνα (συμπεριλαμβανομένης και της εποχής κατά την οποία έζησε ο Ιπποκράτης)!!!!

DSC00247 DSC00251

Στην Ιατρική Σχολή επισκεφθήκαμε το αμφιθέατρο “ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ” όπου μας υποδέχθηκε η κ. Κοντογιάννη γραμματέας του Τμήματος και μέλος του συλλόγου “Ο Ιπποκράτης στη Λάρισα” η οποία μας μίλησε για τον Ιπποκράτη και την Ιατρική Σχολή. Στη συνέχεια παρακολουθήσαμε μία ταινία κινούμενων σχεδίων με θέμα την ιατρική στην αρχαιότητα – στην εποχή του Ιπποκράτη !!

DSC00280 - Αντίγραφο DSC00291

Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε την βιβλιοθήκη της Ιατρικής Σχολής όπου τα παιδιά είχαν την δυνατότητα να γνωρίσουν το χώρο όπου οι μελλοντικοί γιατροί μελετούν και σπουδάζουν την Ιατρική επιστήμη!! Στην είσοδο της βιβλιοθήκης υπήρχαν προθήκες με τμήματα απολιθωμένων ζώων της προϊστορικής περιόδου που ανακαλύφθηκαν στην κοίτη του Πηνειού ποταμού !!!

DSC00303 - Αντίγραφο DSC00307 - Αντίγραφο

Μετά την επίσκεψη τα παιδιά ζωγράφισαν ότι τους εντυπωσίασε κατά την σπουδαία και τόσο εποικοδομητική επίσκεψή μας!!

DSC00355 DSC00351

Δούλεψαν επίσης με πηλό και έφτιαξαν πήλινες κατασκευές,  εμπνευσμένες από τα εκθέματα του μουσείου!DSC00414 DSC00421 DSC00418 DSC00419 DSC00422

ΑΓΓΕΙΑ ΒΑΣΩ

Η επίσκεψή μας στο Διαχρονικό Μουσείο και στην Ιατρική Σχολή Λάρισας εντυπωσίασε τους μικρούς μας μαθητές και τους χάραξε ανεξίτηλες εικόνες στο μυαλό τους για το παρελθόν του τόπου μας !!!