Το ημερολόγιο του Ιπποκράτη!!

Εμπνευσμένοι από τη ζωή και το έργο του Ιπποκράτη οι μικροί μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του 56ου Νηπιαγωγείου Λάρισας φτιάξαμε το ….ημερολόγιο του Ιπποκράτη!

DSC00063Οι μαθητές έβαψαν το χαρτόνι και κόλλησαν τα φύλλα του πλάτανου του Ιπποκράτη.DSC00053Δούλεψαν με πηλό και χάραξαν το  νέο έτος 2016!

DSC00169DSC00163

Αποφασίσαμε να προσθέσουμε την προσωπογραφία και έναν από τους αφορισμούς – συμβουλή του σπουδαίου αρχαίου ιατρού για την σωστή διατροφή. Την τελευταία πινελιά την βάλαμε προσθέτοντας αποξηραμένα βότανα!! Το ημερολόγιο του Ιπποκράτη που θα μας συντροφεύει καθόλη τη διάρκεια της χρονιάς είναι έτοιμο!

DSC00063ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

Όλοι μας τα Χριστούγεννα θέλουμε να στείλουμε τις ευχές μας στους ανθρώπους που αγαπάμε… Αποφασίσαμε λοιπόν να φτιάξουμε μία Χριστουγεννιάτικη κάρτα. Δεν θα μπορούσε να λείπει από την κάρτα μας κάτι που να μας θυμίζει το σπουδαίο ιατρό!DSC00065Και τι ήταν αυτό; Η ρίγανη! Ένα από τα πιο γνωστά βότανα του Ιπποκράτη! Τα παιδιά κατασκευάζουν την κάρτα τους χρησιμοποιώντας ρίγανη και διάφορα μπαχαρικά!

DSC00102DSC00104Στη συνέχεια γράφουμε τις ευχές μας…Τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί του 56ου Νηπιαγωγείου Λάρισας εύχονται:

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ, ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΕΙΡΗΝΗ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!

DSC00063 (2)