ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ

4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΖΑΝΗΣ

• Το σχολείο λειτουργεί από τις 8.15 – 14.10. Έρχομαι έγκαιρα στο σχολείο. Εάν αργήσω περιμένω στο χώρο έξω από την αίθουσα. Μπαίνω μετά τη λήξη της πρώτης ώρας και αφού έχω πάρει απουσία. Σε περίπτωση που αργώ συνέχεια, ενημερώνεται ο κηδεμόνας μου. Το ίδιο ισχύει και όταν αργώ σε οποιαδήποτε ώρα μαθήματος.
  • Παραμένω στο σχολείο μέχρι να σχολάσω και μόνο αν υπάρχει σοβαρός λόγος παίρνω άδεια, αφού ενημερωθεί ο κηδεμόνας μου και έρθει να με παραλάβει.
  • Αν αποβληθώ από το μάθημα λόγω συμπεριφοράς, οφείλω να πάω στο γραφείο της Διευθύντριας και κατόπιν να περιμένω έξω από την αίθουσά μου έως ότου ολοκληρωθεί η διδακτική ώρα. Δεν περιφέρομαι στους χώρους του σχολείου και δεν δημιουργώ φασαρία.
  • Ζητώ άδεια να βγω από την αίθουσα μόνο για σοβαρό λόγο, δεν δημιουργώ φασαρία στο διάδρομο και δεν επισκέπτομαι το κυλικείο.
  • Την ώρα που χτυπά το κουδούνι για μάθημα δεν επισκέπτομαι το κυλικείο.
  • Με τη λήξη της διδακτικής ώρας ο εκπαιδευτικός κλειδώνει την αίθουσα.
  • Σε περίπτωση κακοκαιρίας το διάλειμμα γίνεται στο χώρο μπροστά από τις αίθουσες. Δεν κάνω φασαρία, δεν τρέχω, δεν ενοχλώ τους συμμαθητές μου.
  • Στην ώρα του διαλείμματος, τα επικίνδυνα παιχνίδια μπορεί να προκαλέσουν σοβαρούς τραυματισμούς σε μένα και τους συμμαθητές μου, οπότε απαγορεύονται.
  • Σε όλη τη διάρκεια του διαλείμματος παραμένω στο προαύλιο του σχολείου και υπακούω στις υποδείξεις των καθηγητών μου.
  • Το ασανσέρ του σχολείου το χρησιμοποιώ μόνο με άδεια της Διευθύντριας.
  • Διατηρώ την τάξη και όλους τους χώρους του σχολείου καθαρούς. Δεν γράφω πάνω στα θρανία.
  • Η αποκατάστασή οποιασδήποτε φθοράς στο σχολείο πληρώνεται από τον κηδεμόνα μου.
  • Σέβομαι το μάθημα, το δικαίωμα των συμμαθητών μου για μάθηση και το δικαίωμα του καθηγητή μου να κάνει αποτελεσματικά το μάθημά του. Δεν μιλώ στο μάθημα. Μιλώ όταν μου δοθεί ο λόγος. Αν έχω σοβαρό λόγο ζητώ άδεια για να βγω από την τάξη.
  • Συμπεριφέρομαι με ευγένεια σε όλους, δεν μιλώ άσχημα, δεν τσακώνομαι και δεν χειροδικώ. Η εμφάνισή μου είναι προσαρμοσμένη στην μαθητική μου ιδιότητα.
  • Τα προβλήματα με τους συμμαθητές μου τα επιλύω με φιλικό τρόπο και ζητώ τη βοήθεια των καθηγητών μου ή της Διευθύντριας.
  • Η σχολική βία με οποιαδήποτε μορφή της δεν επιτρέπεται. Σε περίπτωση που δεχθώ βία ή αντιληφθώ βίαιη συμπεριφορά προς συμμαθητή μου, απευθύνομαι αμέσως στον εκπαιδευτικό του τμήματος ή στη Διευθύντρια.
  • Ζητώ την βοήθεια των καθηγητών μου για οποιοδήποτε πρόβλημα αντιμετωπίζω.
  • Συμμετέχω σε όλες τις εκδηλώσεις του σχολείου μου. Σέβομαι τους συμμαθητές και τους καθηγητές μου οι οποίοι τις οργανώνουν και τις παρουσιάζουν. Σέβομαι και αυτούς που τις παρακολουθούν χωρίς να ενοχλώ με τη συμπεριφορά μου.
  • Η χρήση κινητού τηλεφώνου δεν επιτρέπεται σε όλους του χώρους του σχολείου.
  • Το κάπνισμα βλάπτει σοβαρά την υγεία γι αυτό δεν επιτρέπεται, πουθενά, στους χώρους του σχολείου.
  • Το σχολείο ενημερώνει τον κηδεμόνα μου για οτιδήποτε κρίνει σκόπιμο και με αφορά.

Η τήρηση του κανονισμού αποτελεί απαραίτητη προϋπόθεση της εύρυθμης λειτουργίας του σχολείου. Η μη τήρηση του θεωρείται σχολικό παράπτωμα.