Σεπ 16 2014

4ο Γυμνάσιο Κοζάνης from 4gymefhmerida

Ιουν 02 2017

ΔΩΡΕΑΝ ΦΟΙΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΩΝ

Για παιδιά πολύτεκνων οικογενειών. Ενημερωθείτε εδώ.

Ιουν 01 2017

ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ ΥΛΗ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΙΟΥΝΙΟΥ 2017

Δείτε εδώ την εξεταστέα ύλη όλων των τάξεων

Μάι 23 2017

Άρθρα του/της 4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΖΑΝΗΣ

Εισαγωγή μαθητών και μαθητριών στο Γενικό Εκκλησιαστικό Λύκειο της Ριζαρείου Εκκλησιαστικής Σχολής σχολικού έτους 2017-2018

Η Ριζάρειος Εκκλησιαστική Σχολή, προσκαλεί κατόχους απολυτηρίου Γυμνασίου ως υποψηφίους/ες υποτρόφουςγια την εισαγωγή και εγγραφή τους στην Α΄ τάξη του Γενικού Εκκλησιαστικού Λυκείου της κατά το σχολικό έτος 2017-2018.
Ο αριθμός των θέσεων ορίζεται σε τριάντα (30).
Κάθε υποτροφία ορίζεται για ένα έτος, ενώ η ανανέωσή της εξαρτάται από την πρόοδο και τη διαγωγή του/της υποτρόφου.
Η υποτροφία δεν αφορά σε παροχή χρημάτων, αλλά αθροιστικά, σε δωρεάν εκπαίδευση, σίτιση, διαμονή (μόνον οι άρρενες), διδακτικά βιβλία, γραφική ύλη και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.
Η διαμονή των μαθητών στο Οικοτροφείο δεν είναι υποχρεωτική, υπό τις εξής συντρέχουσες δύο προϋποθέσεις: Συνεχίστε να διαβάζετε »

Μάι 08 2017

ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΜΑΘΗΤΡΙΑΣ

Ο Δ/ντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 4ου Γυμνασίου συγχαίρουν τη μαθήτρια της Β΄ τάξης Βλάμη Παναγιώτα για τη διάκρισή της στο μαθηματικό διαγωνισμό «Θαλής 2016″ και εύχονται πάντα επιτυχίες.

Η βράβευση των μαθητών που διακρίθηκαν στους διαγωνισμούς της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας θα πραγματοποιηθεί

την Κυριακή 14 Μαΐου

στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του 4ου ΓΕΛ Κοζάνης

στις 12 το πρωί.

Την εκδήλωση θα τιμήσει με την παρουσία της η κα Καλφοπούλου Κατερίνα, η οποία θα αναπτύξει το θέμα: Η επινόηση της γραφής και της αρίθμησης.

Μαρ 28 2017

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Καθηγητών του 4ου Γυμνασίου συγχαίρουν τους παρακάτω μαθητές, που διακρίθηκαν στους σχολικούς αγώνες του Νομού Κοζάνης και εύχονται πάντα νίκες.
1. Τσάνι Σαϊμίρ 1ος στα 150 μέτρα
2. Κόμπτζια Δέσποινα 3η στη σφαίρα
3. Κοτσαγιαννίδου Σοφία 3η στο μήκος.

ΜΑΘΗΤΙΚΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ

1ος Πανελλήνιος Μαθητικός  Διαγωνισμός
Ταινιών Μικρού Μήκους  της Δ.Δ.Ε. Β΄ Αθήνας
Filmmakers 2017-  Oι μαθητές κινηματογραφούν…

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β΄ Αθήνας, μέσω της Υπευθύνου των Πολιτιστικών Θεμάτων, Ειρήνης-Μαρίας Κουρή, οργανώνει Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους, με θέμα:
« Ο κόσμος μέσα από το βλέμμα των μαθητών »
O Διαγωνισμός περιλαμβάνει τις τρεις παρακάτω κατηγορίες:
Α. Ταινία μυθοπλασίας
Β. Ταινία κινουμένων σχεδίων
Γ. Δημιουργικό Ντοκιμαντέρ Συνεχίστε να διαβάζετε »

ΜΑΘΗΤΙΚΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ

19ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Ποίησης και Διηγήματος 2017

H Πανελλήνια Ένωση Λογοτεχνών προκηρύσσει τον 19ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ποίησης και Διηγήματος 2017.

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ τάξης Γυμνασίου και όλων των τάξεων Λυκείων της χώρας. Η τελική προθεσμία υποβολής του έργου των μαθητών/μαθητριών είναι η 15η Μαρτίου 2017. Οι μαθητές/μαθήτριες Γυμνασίου και Λυκείου, αντίστοιχα, που θα διακριθούν θα ειδοποιηθούν έγκαιρα για την τελετή βράβευσης από την Πανελλήνια Ένωση Λογοτεχνών.
Περισσότερες πληροφορίες εδώ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΥΖΗΝ

Η καλή μέρα από… τον βραδινό ύπνο φαίνεται!

(με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ύπνου στις 17 Μαρτίου)

Ο ποιοτικός ύπνος αποτελεί μία από τις κεντρικές διαστάσεις ενός υγιεινού τρόπου ζωής και ζωτικό δείκτη για την αξιολόγηση της συνολικής υγείας και ευεξίας. Παρόλα αυτά, μεγάλο ποσοστό του ενήλικου πληθυσμού δεν καλύπτει τις απαιτούμενες ώρες ύπνου σε ημερήσια βάση και, δυστυχώς, ο ανεπαρκής ύπνος είναι ένα θέμα που αφορά ολοένα περισσότερο και τα παιδιά. Σε γενικές γραμμές, η βέλτιστη διάρκεια ύπνου για τα παιδιά και τους εφήβους κυμαίνεται από 8 έως 13 ώρες ημερησίως. Ωστόσο, όπως έχει υπογραμμιστεί και από ευρήματα του προγράμματος ΕΥΖΗΝ, στο οποίο συμμετείχαν 340.000 παιδιά, περίπου το 25% του ελληνικού παιδικού πληθυσμού κοιμάται λιγότερο από 8 ώρες την ημέρα. Αναγνωρίζοντας την έκταση που έχει λάβει η μερική ή πλήρης στέρηση ύπνου, καθώς και τη σοβαρότητα των προβλημάτων υγείας με τα οποία σχετίζεται, ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας έχει ορίσει την τρίτη Παρασκευή του Μαρτίου ως Παγκόσμια Ημέρα Ύπνου. Συνεχίστε να διαβάζετε »

Μαρ 06 2017

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 4ου Γυμνασίου Κοζάνης εκφράζουν τις θερμές τους ευχαριστίες στην κ. Ελένη Σιδέρη, κηδεμόνα μαθητή του σχολείου μας, για τη δωρεά προστατευτικού πλέγματος για την περίφραξη του αύλειου χώρου του σχολείου.

Μαρ 06 2017

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΟ

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 4ου Γυμνασίου Κοζάνης εκφράζουν τις θερμές τους ευχαριστίες στο «ΑΡΤΟΠΟΙΕΙΟ-ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ ΚΟΡΚΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ & ΣΙΑ Ο.Ε.» για την δωρεά ενός φωτοτυπικού μηχανήματος, που εξυπηρετεί τις διοικητικές και εκπαιδευτικές ανάγκες του σχολείου μας,  εις μνήμη του πατρός της Αικατερίνης Κορκά, Ιωάννη Κορκά.

Παλιότερα Άρθρα »