4ο Γυμνάσιο Κοζάνης from 4gymefhmerida

Νοέ 03 2018

Άρθρα του/της 4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΖΑΝΗΣ

Εξετάσεις για τη συμμετοχή στα προγράμματα

του Κέντρου για Χαρισματικά – Ταλαντούχα Παιδιά/ CTY Greece

στην Κοζάνη, 1 Δεκεμβρίου 2018

Για μαθητές από Β΄ Δημοτικού έως Γ΄ Γυμνασίου

To CTY Greece προσφέρει σε μαθητές που έχουν περιέργεια, αγάπη και δίψα για τη μάθηση τη δυνατότητα να καλλιεργήσουν με τους πιο συναρπαστικούς τρόπους τις δυνατότητές τους.

Το Κέντρο ξεκίνησε τη λειτουργία του το 2013 με την ιδρυτική δωρεά του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος, και τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων της Ελλάδας και του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού της Κύπρου. Σύμβουλος του CTY Greece είναι το διεθνούς φήμης Πανεπιστήμιο Johns Hopkins. Το Κέντρο, μοναδικό στην Νοτιοανατολική Ευρώπη, προσφέρει εξωσχολικά εκπαιδευτικά προγράμματα ειδικά σχεδιασμένα για παιδιά με εξαιρετικές ακαδημαϊκές ικανότητες και μεγάλη αγάπη για τη μάθηση μέσα από καινοτόμες και πρωτοποριακές μεθόδους διδασκαλίας. Συνεχίστε να διαβάζετε »

Νοέ 03 2018

ΕΚΔΗΛΩΣΗ EU IN MY REGION

Πρόσκληση για την εκδήλωση εδώ.

Οκτ 23 2018

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΜΑΘΗΤΙΚΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ

Ενημερωθείτε για τους Πανελλήνιους Μαθητικούς Διαγωνισμούς της φετινής σχολικής χρονιάς από την εφημερίδα μας .

Σεπ 11 2018

ΑΓΙΑΣΜΟΣ 11/9/2018

Κάτω από: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Τα πρώτα φθινοπωρινά τιτιβίσματα ακούστηκαν στην αυλή του σχολείου. Η νέα σχολική χρονιά ξεκίνησε με τον αγιασμό.

Καλή χρονιά και καλή δύναμη σ’ όλους!

Σεπ 06 2018

ΑΓΙΑΣΜΟΣ

Κάτω από: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Ο Αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα τελεσθεί την Τρίτη 11/09/2018 στις 9.οο΄

Την ίδια μέρα θα δοθούν τα βιβλία στους μαθητές. Παρακαλούνται οι μαθητές να προνοήσουν για τη μεταφορά των βιβλίων.

Ιούν 20 2018

ΗΜΕΡΙΔΑ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΚΘΕΣΗ ΕΡΓΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΕΠΑΛ

Κάτω από: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων πραγματοποιεί ημερίδα με θέμα «Μεταλυκειακό Έτος – Τάξη Μαθητείας: Προοπτικές στη Δυτική Μακεδονία» την Πέμπτη 21 Ιουνίου 2018 στο Εκθεσιακό Κέντρο Δυτικής Μακεδονίας (Κοίλα Κοζάνης). Επίσης, την ίδια μέρα θα πραγματοποιηθεί έκθεση έργων των μαθητών των ΕΠΑ.Λ. Δυτικής Μακεδονίας στον ίδιο χώρο από τις 15:00 ως τις 21:00.
Σκοπός των εκδηλώσεων είναι:
1.Να προβληθεί ο νέος θεσμός της μαθητείας στα Επαγγελματικά Λύκεια, δηλαδή της εφαρμογής του δυικού συστήματος εκπαίδευσης με παράλληλη εκπαίδευση στο σχολείο και με αμοιβή στο χώρο εργασίας
2.Να γίνει διάχυση των αποτελεσμάτων και των καλών πρακτικών του θεσμού της μαθητείας στην εκπαιδευτική κοινότητα
3.Να ενημερωθούν οι φορείς απασχόλησης και τα Επιμελητήρια για τις δυνατότητες συνεργασίας που προσφέρει ο νέος θεσμός με τα Επαγγελματικά Λύκεια
4.Να ενημερωθούν οι γονείς και κηδεμόνες της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας για τις προοπτικές που προσφέρει η μαθητεία στους απόφοιτους των ΕΠΑ.Λ

5.Να ενημερωθούν οι απόφοιτοι της Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης για τη δυνατότητα που τους προσφέρουν τα επαγγελματικά λύκεια στη βελτίωση των επαγγελματικών τους προσόντων
6. Να προβληθούν οι τομείς των Επαγγελματικών Λυκείων μέσω της έκθεσης των έργων των μαθητών των ΕΠΑ.Λ. Δυτικής Μακεδονίας.
Την εκδήλωση θα τιμήσει με την παρουσία του ο Υφυπουργός Παιδείας Δημήτριος Μπαξεβανάκης

Δείτε το πρόγραμμα της ημερίδας εδώ.

Ιούν 11 2018

ΤΕΛΕΤΗ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗΣ

Δείτε το σχετικό άρθρο της εφημερίδας μας εδώ.

ΕΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ

Κάτω από: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Δείτε το σχετικό άρθρο της εφημερίδας μας εδώ.

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΕ ΓΕΛ ΚΑΙ ΕΠΑΛ

Μπορείτε να ενημερωθείτε για την Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής – Δήλωση Προτίμησης μαθητών/τριών για το σχολικό έτος 2018-2019 στους παρακάτω συνδέσμους:

α) Οδηγίες για την υποβολή της ηλεκτρονικής αίτησης.

β) Υπουργική απόφαση.

γ) Ενημέρωση από έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Παλιότερα Άρθρα »