Συμμετοχή Γ’ τάξης στην Πιλοτική Ανοικτή Κατηγορία WeDo της Ολυμπιάδας Εκπαιδευτικής Ρομποτικής WRO

Ιούν 201918

Εμφάνιση της εικόνας προέλευσης

Η Γ’ τάξη του 4ου Δημοτικού Σχολείου Ραφήνας συμμετέχει στην Πιλοτική Ανοικτή Κατηγορία WeDo της Ολυμπιάδας Εκπαιδευτικής Ρομποτικής WRO που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 30 Ιουνίου 2019 στο Κλειστό Ολυμπιακό Στάδιο Γαλατσίου.

Η κατηγορία αυτή έχει σχεδιαστεί ειδικά για τους μικρότερους μαθητές δημοτικού. Η κάθε ομάδα, χρησιμοποιώντας στοιχεία LEGO Education WeDo, πρέπει να κατασκευάσει ένα αυτόνομο σχολικό λεωφορείο ώστε να προσομοιώσει, περιγράψει και παρουσιάσει πώς ένα τέτοιου είδους λεωφορείο μεταφέρει παιδιά από το σπίτι στο σχολείο και πως αυτό μπορεί να μετατραπεί από λεωφορείο σε αυτόνομο όχημα διανομών.

Η κατασκευή θα τοποθετηθεί στον ανάλογο εκθεσιακό χώρο και η ομάδα θα πρέπει να είναι σε θέση να την παρουσιάσει σε επισκέπτες και κριτές.

Περισσότερες πληροφορίες: www.wrohellas.gr

European School Radio