ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Σας ενημερώνουμε ότι σήμερα Δευτέρα 25-11-2019, με απόφαση του Περιφερειάρχη Αττικής, τα σχολεία σε όλη την Αττική θα ανοίξουν στις 10.00 λόγω κακών καιρικών συνθηκών.

Το τραγούδι του Erasmus

Μία από τις θεματικές του προγράμματος Erasmus ” Music, Drama and Movement” ήταν η δημιουργία πρωτότυπου τραγουδιού για την ανακύκλωση. Η Αγγλία το συνέθεσε και η κάθε χώρα έπρεπε να γράψει στίχους στη γλώσσα της και να το ενορχηστρώσει με τον δικό της τρόπο. Την εργασία αυτή ανέλαβαν οι ΣΤ’ και Β’ τάξεις με τη βοήθεια της κας Αγγέλου Αμαλίας στους στίχους και της κας Σκουργιαλού Έφης στη μουσική.

Απολαύστε το!

Τα δευτεράκια μας τα κατάφεραν

Παρόλο το μικρό της ηλικίας τους, οι μαθητές της Β’ τάξης του σχολείου μας,  δημιούργησαν το λογότυπο που προκρίθηκε ανάμεσα στα λογότυπα  5 χωρών για το πρόγραμμα Erasmus: ” Partners for a school of future”, με την επίβλεψη της δασκάλας των εικαστικών κας Μποζίνη Στέλλας.

Μπράβο τους!

Το επιτυχές λογότυπο είναι το παρακάτω:

Εβδομάδα φιλοξενίας και συνεργασίας

Μια όμορφη εβδομάδα φιλοξενίας των εταίρων μας από το erasmus+ πρόγραμμα “Music Drama & Movement” τελείωσε με μεγάλη επιτυχία. Το σχολείο μας οργάνωσε δραστηριότητες στο πλαίσιο του προγράμματος που συμμετείχαν όλοι οι μαθητές του σχολείου μας. Παιχνίδια, χοροί, τραγούδια και θεατρικά που με πολύ μεράκι ετοίμασαν οι συνάδελφοι του σχολείου μας. Τους ευχαριστούμε όλους και κυρίως τη γυμνάστριά μας, την κα. Ζαννίνα Σκανδάλη και τη μουσικό μας, την κα. Έφη Σκουργιαλού. Ευχαριστούμε επίσης, το Λύκειο Ελληνίδων Ραφήνας που μας έκαναν την τιμή να έρθουν στο σχολείο μας και να χορέψουν για εμάς και το Μουσικό Γυμνάσιο Παλλήνης που μας υποδέχτηκαν στο σχολείο τους και απολαύσαμε τα μουσικά τους σύνολα. Φεύγοντας οι ξένοι συνάδελφοι μας τόνισαν τον ενθουσιασμό τους για τις δραστηριότητές μας, το σχολείο μας και τη ζεστή μας φιλοξενία. Τέλος, να ευχαριστήσουμε τον σύλλογο γονέων του σχολείου μας και τον Δήμο Ραφήνας που είναι πάντα αρωγοί στις προσπάθειές μας.

27-11-2019 ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΕ ΕΚΛΟΓΕΣ

Αγαπητοί γονείς, σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη 27/11/2019, το σχολείο θα παραμείνει κλειστό, λόγω συμμετοχής όλων των εκπαιδευτικών στη Γενική Συνέλευση και τις εκλογές του Συλλόγου «Αλέξανδρος Δελμούζος».

Σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη, 13 Νοεμβρίου 2019, το σχολείο θα παραμείνει κλειστό, καθώς όλοι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου θα συμμετέχουν σε επιμορφωτική ημερίδα που διοργανώνεται από το 5ο  ΠΕΚΕΣ Αττικής ( Πράξη 5η/1-11-2019)

Επίσης, την Παρασκευή, 15/11/2019, θα πραγματοποιηθούν στο σχολείο, σε κάθε τάξη, δράσεις για την επέτειο του Πολυτεχνείου μέχρι τις 09.40. Κατόπιν οι μαθητές θα αποχωρήσουν. Το ολοήμερο σχολείο δε θα λειτουργήσει αυτη τη μέρα.