Οι μικροί επίμονοι κηπουροί…

Τα παιδιά μας με ιδιαίτερο ζήλο και χαρά φύτεψαν λουλούδια κι αρωματικά φυτά στο προαύλιο του σχολείου μας. Πλέον είναι υπεύθυνα για την φροντίδα τους και ανυπομονούν κάθε φορά να έρθει η σειρά τους για να τα ποτίσουν!

Σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη 23-5-2018 το σχολείο μας δεν θα λειτουργήσει λόγω της συμμετοχής των εκπαιδευτικών στην τακτική γενική συνέλευση του συλλόγου τους.

Το 4ο Δημοτικό Σχολείο Ραφήνας στο μεγαλύτερο εκπαιδευτικό γεγονός της χρονιάς!

Η παρουσία του σχολείου μας στο 2ο Spoudase Festival είναι πια γεγονός!

Το σχολείο μας επιλέχτηκε για να παρουσιάσει τις εργασίες των μαθητών μας πάνω στην τρισδιάστατη εκτύπωση μέσα από το πρόγραμμα erasmus+ «Using ICT and Technology effectively in classrooms», καθώς και τα υπόλοιπα προγράμματα erasmus+ που υλοποιούμε με τίτλους » Little Euroquides» και «Εκπαιδευτική Yoga για τη γενιά Yolo».

Η τιμή ήταν μεγάλη καθώς συμμετείχαν κυρίως ιδιωτικά και πρότυπα σχολεία, αλλά και Πανεπιστήμια και διάφοροι φορείς.

Το 4ο Δ.Σ. Ραφήνας παρόλο που λειτουργεί τα τελευταία 5 χρόνια έχει μια δυναμική παρουσία στις εκπαιδευτικές διοργανώσεις της χώρας μας.

Είμαστε υπερήφανοι για την δουλειά τόσο των μαθητών όσο και των εκπαιδευτικών του σχολείου μας!