Ο Σύλλογος Γονέων του σχολείου μας συμμετέχει στο χριστουγεννιάτικο bazaar στην πλατεία της Ραφήνας

Ο  «ορεξάτος» και αποτελεσματικός Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας  μάς έβαλε   δημιουργικά  στο πνεύμα των ημερών με τις ποικίλες, όμορφες δημιουργίες του.

Η Β’ ΤΑΞΗ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ ΚΑΛΑΝΤΑ ΣΤΟ ΚΑΠΗ ΡΑΦΗΝΑΣ

Οι μαθητές της Β’ τάξης συμμετείχαν στο άναμμα του δέντρου του ΚΑΠΗ Ραφήνας και τραγούδησαν τα κάλαντα Πελοπονήσσου. Ήταν μια συγκινητική εκδήλωση που ολοκληρώθηκε γλυκά με κεράσματα, μελομακάρονα και κουραμπιέδες!

Τα πρωτάκια μας δημιουργούν και προσφέρουν

Τα πρωτάκια μας επί το έργον: ζυμώνουν και πλάθουν κουλουράκια για να τα προσφέρουν στο κοινωνικό παντοπωλείο. Από αυτή την ηλικία μαθαίνουν στην προσφορά και την αληλεγγύη.

Και αμέσως μετά κατασκευάζουν κάρτες σε 4 βήματα. Και να το αποτέλεσμα:

Μικροί καλλιτέχνες!

ΠΡΩΤΗ Η ΣΤ΄ ΤΑΞΗ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ

Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης διακρίθηκα για ακόμα μια φορά.Τους αξίζει ένα μεγάλο μπράβο!!!!

Αποτέλεσμα εικόνας για congratulations

ΔΕΛΤΙΟ  ΤΥΠΟΥ

Θέμα: Οι νικητές του  «Μεγάλου Διαγωνισμού Ανακύκλωσης Σχολείων Πρωτοβάθμιας – Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  & Αθλητικών Ακαδημιών» Δήμου Ραφήνας – Πικερμίου

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο Μεγάλος Διαγωνισμός Ανακύκλωσης Σχολείων Πρωτοβάθμιας – Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  & Αθλητικών Ακαδημιών , τη Δευτέρα 09.12.2019.

Ο Διαγωνισμός διεξήχθη στο πλαίσιο της προγραμματικής συμφωνίας του Δήμου μας με την ΤΕΧΑΝ και την ευγενική χορηγία της ΑΒ Βασιλόπουλος, για την ανταποδοτική ανακύκλωση, οι  μαθητές που συμμετείχαν  συνέλεξαν κουπόνια συμμετοχής ανακυκλώνοντας πλαστικό, αλουμίνιο και γυαλί και τα παρέδωσαν ανά σχολικό τμήμα. Με την ολοκλήρωση της καταμέτρησης  των κουπονιών από την αρμόδια συμβολαιογράφο, αναδείχθηκαν τα τρία (3) σχολικά τμήματα που ανακύκλωσαν  τις περισσότερες συσκευασίες.

Τα τρία (3) σχολικά τμήματα που κέρδισαν τα τρία (3) μεγάλα δώρα – έπαθλα είναι :

4ο Δημοτικό Ραφήνας – Τμήμα ΣΤ’                            1ο ΔΩΡΟ – ΕΠΑΘΛΟ

Ένα (1) tablet για κάθε έναν από τους μαθητές του σχολικού τμήματος με τη μεγαλύτερη συμμετοχή (22.042 συσκευασίες).

1ο Δημοτικό Ραφήνας – Τμήμα ΣΤ’ 2                         2Ο ΔΩΡΟ – ΕΠΑΘΛΟ

Ένα (1) Smartwatch για κάθε έναν από τους μαθητές  του σχολικού τμήματος με τη δεύτερη μεγαλύτερη συμμετοχή (6.233 συσκευασίες).

2ο Δημοτικό Ραφήνας – Τμήμα ΣΤ’2                          3Ο ΔΩΡΟ  – ΕΠΑΘΛΟ

Ένα (1) power bank για κάθε έναν από τους μαθητές  του σχολικού τμήματος με την τρίτη μεγαλύτερη συμμετοχή (4.747 συσκευασίες).

Όσον αφορά στον ακριβή χρόνο και τον τόπο απονομής θα επανέλθουμε με νεώτερη ανακοίνωση τις πρώτες ημέρες του νέου έτους.

Εκ μέρους του Δήμου Ραφήνας – Πικερμίου θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε το σύνολο των μαθητών των σχολείων μας που συμμετείχαν και έδωσαν ιδιαίτερο νόημα με την παρουσία τους στο θεσμό της Ανακύκλωσης – καθώς και τον χορηγό μας ΑΒ Βασιλόπουλος.

Επίδοξοι κηπουροί

Σήμερα οι μαθητές μας φύτεψαν  εποχικά λουλούδια, γέμισαν με χρώμα, ζωντάνεψαν κι ομόρφυναν την είσοδο του σχολείου.

Ευχαριστούμε τον κο Βουδούρη, πρόεδρο του ιδρύματος Φίλιππος Καβουνίδης, για την ευγενική του συμμετοχή και την παραχώρηση του χώρου.

ΕΛΕΓΧΟΙ ΠΡΟΟΔΟΥ

Σας ενημερώνουμε ότι οι έλεγχοι προόδου των μαθητών θα δοθούν την επομένη εβδομάδα:

Στ τάξη, την Παρασκευή 20-12-2019, στις 13.15.

Ε τάξη, την Τρίτη 17-12-210, στις 13.15.

Δ και Γ τάξεις, την Δευτέρα 16-12-2019, στις 13.15.

Η ενημέρωση για την πρόοδο των μαθητών των Α και Β τάξεων θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 19-12-2019, στις 13.15.