βιβλίoΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ

Μιχαλοπουλος292

Την Παρασκευή 3 Μαρτίου στο σχολείο μας είναι καλεσμένος ο συγγραφέας – αθλητής Νίκος          Μιχαλόπουλος σε μια συνάντηση θετικής σκέψης με αφορμή τα βιβλία του.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ERASMUS+

Το σχολείο μας μετά την επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος “Peace through Traditional Toys and Games” με τη συμμετοχή των εταιρικών σχολείων:  ”4TH  PRIMARY  SCHOOL, Rafina (ΕΛΛΑΣ)”  – ”EB1/PE DE CÂMARA DE LOBOS (ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ)” –  “PIA BRĂTIANU” SCHOOL(ΡΟΥΜΑΝΙΑ) – “PAKMAYA” İLKOKULU(ΤΟΥΡΚΙΑ), συνεχίζει με δύο νέα προγράμματα κινητικότητας Erasmus+ KA2 για τα έτη 2016-2018.

Το πρώτο πρόγραμμα αφορά την τεχνολογία με τίτλο “USING ICT AND TECHNOLOGY EFFECTIVELY IN CLASSROOMS”. Οι μαθητές μέσα από εφαρμογές τρισδιάστατης απεικόνισης, θα είναι ελεύθεροι να επιλέξουν τις μεθόδους και τα εργαλεία για να επιτύχουν τους σχεδιαστικούς τους στόχους, με το παραγόμενο αποτέλεσμα να εκτυπώνεται  ζωντανά μπροστά στα μάτια τους σε Τρισδιάστατη εκτύπωση  3D printing.

Το δεύτερο πρόγραμμα “Little Euroguides”. Οι μαθητές μέσα από τους μικρούς Ευρωοδηγούς των χωρών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα ΕΛΛΑΣ (4ο Δημ. Σχολ. Ραφήνας), Ιταλία (Μπάρι), Τουρκία (Άγκυρα), Ηνωμένο Βασίλειο (Ουαλία), και το πολιτιστικό σταυροδρόμι της πολυπολιτισμικότητας στην Ευρώπη, θα αναπτύξουν δεξιότητες εκτελώντας ποικίλους στόχους μέσα από ένα ευρύ φάσμα δραστηριοτήτων.

Επίσης, το σχολείο μας σε συνεργασία με το Δήμο Ραφήνας-Πικερμίου, συμμετέχει και στο πρόγραμμα του ΠΑΚΟΕ “Λαχανόκηποι”