Σχολικός οδηγός

Σχετική εικόνα

Αγαπητοί γονείς, όλοι παραλάβετε έναν Σχολικό Οδηγό.

Σκοπός του είναι να αποτελέσει ένα σημαντικό εργαλείο για εσάς, ώστε να έχετε τη δυνατότητα να ενημερωθείτε για πρακτικά ζητήματα που αφορούν μεταξύ άλλων στην εγγραφή των παιδιών σας στο σχολείο, στα δικαιολογητικά εγγραφής, στις ημερομηνίες έναρξης και λήξης των μαθημάτων, στην επικοινωνία με το σχολείο, στις υπηρεσίες και στις Δομές Υποστήριξης του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και σε άλλα συναφή ζητήματα.

Ο συγκεκριμένος Σχολικός Οδηγός στοχεύει στην ενίσχυση της συνεργασίας μεταξύ της οικογένειας και του σχολείου καθώς στην ουσιαστική επικοινωνία και τον διάλογο ανάμεσα στην οικογένεια και στο σχολείο, που αποτελούν θεμελιώδη στοιχεία για την ποιοτική εκπαίδευση του συνόλου των μαθητών και των μαθητριών της χώρας.