Μέτρα για την αποφυγή εξάπλωσης εποχιακών ιώσεων και γρίπης

Η εποχική γρίπη έχει ήδη μπει στη φάση της έξαρσης και στο προσεχές διάστημα αναμένεται σημαντική αύξηση των κρουσμάτων.

Συστήνεται για την αποφυγή της εξάπλωσής  της να τηρούνται οι παρακάτω κανόνες ατομικής υγιεινής:

• Αποφυγή επαφής χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα για τη μείωση του κινδύνου μόλυνσης.
  • Αποφυγή κοινής χρήσης των μολυβιών, των στυλό, των μαρκαδόρων και άλλων προσωπικών αντικειμένων.
  • Σε βήχα ή φτέρνισμα, κάλυψη της μύτης και του στόματος με το μανίκι στο ύψος του αγκώνα ή με χαρτομάντιλο.
  • Το χρησιμοποιημένο χαρτομάντιλο πρέπει να απορρίπτεται αμέσως μετά τη χρήση στους κάδους απορριμμάτων. Απαγορεύεται τα παιδιά να πίνουν νερό απευθείας από τη βρύση με το στόμα.
  • Τακτικό πλύσιμο των χεριών των παιδιών και των εργαζομένων με υγρό σαπούνι και νερό ή εναλλακτικά να χρησιμοποιείται αντισηπτικό αλκοολούχο διάλυμα ή χαρτομάντιλα με αλκοόλη.

ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΑ

Σας παρακαλούμε, να μην έρχονται τα παιδιά στο σχολείο ενώ νοσούν , διότι τίθεται σε κίνδυνο η υγεία των υπολοίπων παιδιών του Σχολείου.