Εβδομάδα Προγραμματισμού

Το σχολείο μας κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά διοργάνωσε δραστηριότητες και συμμετείχε στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού που πραγματοποιήθηκε στις 9-24 Οκτωβρίου 2020. Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού είναι μια πρωτοβουλία βάσης που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο (περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ)

Η βασική δραστηριότητα που πραγματοποιήθηκε είχε τον τίτλο “Η ναυμαχία των Πειρατών” και εδώ μπορείτε να δείτε την περιγραφή της δραστηριότητας. Για την συμμετοχή μας  αυτή, διακριθήκαμε και λάβαμε το παρακάτω πιστοποιητικό.

Φυσικά οι δράσεις μας για τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό δεν σταματούν εδώ!