Όταν γίνεται σεισμός μην σε πιάνει πανικός

Ο σεισμός είναι ένα φυσικό φαινόμενο που εκδηλώνεται συχνά στη χώρα μας.

Η απόκτηση γνώσεων για τη σωστή αντιμετώπιση του φαινομένου του σεισμού, σε μία χώρα με συνεχή σεισμική δραστηριότητα όπως η Ελλάδα, πρέπει να ξεκινά από τα πρώτα σχολικά χρόνια.

Γίνεται σεισμός …..τι πρέπει να κάνω.

• Όταν γίνεται σεισμός και είμαι μέσα στο σπίτι, το σχολείο τη δουλειά μπαίνω κάτω από ένα γερό τραπέζι ή γραφείο και κρατάω το πόδι του.
  • Όταν δεν υπάρχει κοντά μου τραπέζι ή γραφείο πηγαίνω στη μέση του δωματίου που βρίσκομαι γονατίζω και βάζω τα χέρια πάνω από το κεφάλι μου.
  • Όταν γίνεται σεισμός και είμαι έξω μένω μακριά από τα κτίρια, δέντρα και κολώνες της ΔΕΗ

Αντικείμενα που χρειάζονται άμεσα σε περίπτωση σεισμού…

Νοιώθουμε τον σεισμό

Δημιουργούμε  τσουνάμι

Μαθαίνουμε  για τους σεισμογράφους

υπολ .jpg

.jpg 2 3 .jpg

Πως αντιλαμβάνονται τα παιδιά το σεισμό

Ασκήσεις σεισμού στο νηπιαγωγείο

5 7 8 9 4 3 6 2 1

Μας δόθηκε  η ευκαιρία να παρακολουθήσουμε μια πολύ ωραία παράσταση στο νηπιαγωγείο μας.

–Ο Σίμος και ο Σεισμός.–

• Ένας καθηγητής  φυσικών  επιστημών  μαζί  με  τον  μικρό  του  φίλο, τον Σίμο, παρουσιάζουν 3 ιστορίες  της  παγκόσμιας  μυθολογίας για τον σεισμό. Η παράσταση συνδυάζει κουκλοθέατρο, πρόζα, θέατρο σκιών και αντικειμένων, ενώ στο τέλος ακολουθεί βιωματικό παιχνίδι για τα μέτρα προστασίας από τον σεισμό.
  • 1 2 3 4 5 6

Ας  θυμηθούμε