η έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης του 1821 και ο Ευαγγελισμός της Θεοτόκου

Μαρ 202017

Μιλήσαμε για την ίδρυση της Φιλικής Εταιρίας , για τον αρχηγό της Υψηλάντη που κατευθύνεται στην Ελλάδα

Πως όμως ξεκίνησε η Επανάσταση ? Στην Πελοπόννησο , ένας ιερέας ο Παλαιών Πατρών Γερμανός, σήκωσε την Ελληνική σημαία, δίνοντας έτσι το σύνθημα για την Επανάσταση . Στις 25 του Μάρτη. Τότε γιορτάζουμε τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου,σε ανάμνηση της χαρμόσυνης αναγγελίας από τον αρχάγγελο Γαβριήλ προς την Παρθένο Μαρία ότι πρόκειται να γεννήσει τον Υιό του Θεού

Οι Έλληνες ήθελαν να επικαλεστούν την βοήθεια της Παναγίας κι έτσι όλοι μαζί έψαλλαν τον Ακάθιστο Ύμνο

Στο παρακάτω βίντεο μπορείτε να δείτε από την εκκλησία στο Καμερούν και να ακούσετε το τροπάριο Τη Υπερμάχω

το υπερμάχω , ενορχήστρωση από την συναυλία του Σπανουδάκη

ο Ακάθιστος ύμνος από Ελληνική μονή του Αγίου όρους

Πίνακες ζωγραφικής σχετικά με την έναρξη της Επανάστασης

Στο παρακάτω βίντεο το τραγούδι «ξύπνα καυμένε μου ραγιά»

Οι σημαίες της Ελληνικής Επανάστασης

Στις αρχές της Επανάστασης του 1821 εμφανίστηκαν πολλές σημαίες με διάφορες παραστάσεις, …

Ας δούμε τώρα κάποιες σημαίες της Επανάστασης του 1821

Στους παρακάτω συνδέσμους θα βρείτε παιχνίδια μας στο learning apps (βρες τις ίδιες σημαίες της Ελληνικής Επανάστασης του 1821

Η Ελληνική σημαία που έχουμε σήμερα ως κράτος

έχει  εννέα κυανόλευκες ταινίες που  αντιπροσωπεύουν τις εννέα συλλαβές της φράσης «Ελευθερία ή Θάνατος», που ήταν και ο όρκος των παλικαριών της Επαναστάσεως».

Ένα τραγούδι για το φλάμπουρο , την Ελληνική σημαία της Επανάστασης του 1821 στο παρακάτω βίντεο

φύλλα εργασίας με την Ελληνική σημαία

ζωγραφική και φύλλα εργασίας για το έτος 1821 , ημερομηνίας της Επανάστασης

Καρτέλες , σελίδες ζωγραφικής και φύλλα εργασίας για τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου

ένας πίνακας του Ευαγγελισμού του Eric Frere. Με τα παιδιά έχουμε εισαχθεί σε τέτοιου είδους πίνακες ζωγραφικής. Θα ήταν πολύ όμορφο να αφήσετε τα παιδιά να δημιουργήσουν το αρχικό σχέδιο με μολύβι σε χαρτί και κατόπιν να το ζωγραφίσουν

και σαν ασπρόμαυρο σχέδιο

ΒΙΝΤΕΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 1821

Σειρά playlist

1o βίντεο

2ο βίντεο

3ο βίντεο

4ο βίντεο

5ο βίντεο

6ο βίντεο

1. 15/06/1215: Η πρώτη μορφή διακήρυξης ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Ο Ιωάννης ο Ακτήμων υπογράφει τη Magna Carta.