υλικό για πειράματα

Οκτ 201818

παρακαλούμε για την διεξαγωγή κάποιου πειράματος οξείδωσης (σκούριασμα), χρειαζόμαστε λίγο ατσαλόμαλλο (ψιλό σύρμα κουζίνας και όχι ανοξείδωτο)  ένα ρηχό πιάτο και  ένα στενό ποτήρι . όποιος μπορεί ας φέρει και θα του επιστραφούν την Δευτέρα. (επειδή ο χρόνος αναμονής πειράματος είναι τουλάχιστον δύο μέρες) .

επίσης θα χρειαστούμε ένα γυάλινο διαφανές μπουκάλι (αλλά όχι με μικρό στόμιο), μια λακ μαλλιών η οποία θα επιστραφεί το μεσημέρι και μία μεμβράνη φαγητού ….όποιος μπορεί ας φέρει τα υλικά για τα πειράματα μας

υλικά πειράματος για όλα τα παιδιά: για την Δευτέρα

• ένα μεγάλο πλαστικό μπουκάλι από νερό ή αναψυκτικό, το οποίο θα έχετε κόψει  περίπου στη μέση και θα χρειαστούμε το κάτω  μέρος του μπουκαλιού
  • ένα διαφανές πλαστικό ποτήρι και λίγο βαμβάκι , τόσο ώστε να χωρά στον πάτο του ποτηριού. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ

δραστηριότητα γλώσσας με το ΟΧΙ

Οκτ 201818

γράψαμε το ΟΧΙ στον πίνακα και στο χαρτί, όπως μπορούμε και κάναμε κολλάζ με διάφορα υλικά

χρησιμοποιήσαμε διάφορα είδη χαρτιού, κορδέλες, υφάσματα, χάντρες και καπάκια από πλαστικά μπουκάλια

εκκλησιασμός

Οκτ 201818

η μέρα μας ξεκίνησε με εκκλησιασμό και θεία κοινωνία. ευχαριστούμε τον πάτερ Χριστόδουλο, εφημέριο  του Ιερού ναού Αγίου Νεκταρίου για τα δωράκια που πρόσφερε στα παιδιά.

παιχνίδια στην αριθμογραμμή

Οκτ 201817

παιχνίδια αναγνώρισης αριθμών, ταξινομήσεις, αντιστοιχίσεις, απαριθμήσεις στην αριθμογραμμή

μια γιαγιά μοιράζεται αναμνήσεις ιστοριών που άκουσε για το έπος του 1940

Οκτ 201817

ευχαριστούμε την γιαγιά του Μιχαήλ Εφραίμ που μοιράστηκε μαζί μας ιστορίες που η ίδια από τους γονείς , και τους παππούδες της για τον πόλεμο του 1940 και την περίοδο της Κατοχής

αντιστοίχηση

εργασία αντιστοίχησης αριθμών του έπους 1940

ανατομία ενός ψαριού

Οκτ 201817

δεν μπορούσαμε να αφήσουμε το ψάρι απ’έξω. αν και δεν ήταν στο τρέχων θέμα μας , εκμεταλλευτήκαμε την ευκαιρία να κάνουμε ανατομία ενός ψαριού που μας έφερε ο Κυριάκος. το ψάρι λέγεται σκαστός , μάλλον γιατί κάνει σκασιαρχείο …..

ευχαριστούμε Κυριάκο.

γνωρίσαμε από τι αποτελείται το ψάρι εσωτερικά και πως είναι εξωτερικά.

τα λέπια, τους βρόγχους, την ουρά, τα πτερύγια αλλά και τα εντόσθια.

σκέψεις πάνω σε μια φωτογραφία

Οκτ 201817

τα παιδιά είδαν την φωτογραφία

καθώς και άλλες σχετικές φωτογραφίες αποχαιρετισμού των Ελλήνων στρατιωτών στον Ελληνοιταλικό πόλεμο

και κατέθεσαν σκέψεις και συναισθήματα.

κατόπιν , είπαν τι πιστεύουν πως είπε η μητέρα στον γιο της την στιγμή του αποχαιρετισμού . καταγράψαμε τις απαντήσεις των παιδιών και τα παιδιά ζωγράφισαν την στιγμή του αποχαιρετισμού της μάνας και του γιου

οι ζωγραφιές των παιδιών

σόδα και ξύδι

Οκτ 201816

ο χημικός επιστήμονας Γιώργος και ο θείος Αλβέρτος κάνουν ένα πείραμα με μαγειρική σόδα και ξύδι.

συγχαρητήρια Γιώργο το πείραμα σου πέτυχε. σόδα και ξύδι φούσκωσαν το μπαλόνι

καθαρισμός μπρούντζινου κανταριού

Οκτ 201816

σήμερα συνεχίσαμε το πείραμα που είχαμε ξεκινήσει για τον καθαρισμό του μπρούντζινου κανταριού . μπορείτε να δείτε τον χημικό Δαυίδ στο παρακάτω σύνδεσμο