χορευτικές φιγούρες

Δεκ 201813

τα παιδιά θα αυτοσχεδιάσουν κινήσεις στην Χριστουγεννιάτικη γιορτούλα μας ανάλογα με τους ρόλους τους. έτσι είδαμε παραστάσεις χορευτικές από σύγχρονα μπαλέτα,

παραθέτουμε μερικές εξ αυτών που ζητήθηκαν από τα ίδια τα παιδιά να μπουν στο ιστολόγιο μας

ανακοίνωση για την Χριστουγεννιάτικη γιορτούλα μας

Δεκ 201812

η πρόσκληση μας σε παζλ

κλικ εδώ

πρόσκληση για την Χριστουγεννιάτικη γιορτή μας

Δεκ 201811

Δημιουργία πρόσκλησης για την Χριστουγεννιάτικη γιορτούλα μας που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 19 Δεκεμβρίου , ώρα 17:00 στο πνευματικό κέντρο του Αγίου Νεκταρίου (αίθουσα εκδηλώσεων).

χιόνι σε ζελατίνα

Δεκ 201811

μικτή τεχνική ζωγραφική κολλάζ Χριστουγεννιάτικου τοπίου .

το έργο μας σε ζελατίνη και προσθήκη χιονιού

Συμβουλή ευτυχίας

Δεκ 201811

Η συμβουλή ευτυχίας για σήμερα από τον Δημήτρη

ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ, ΚΑΝΤΟ ΜΕ ΧΑΜΟΓΕΛΟ

Τα παιδιά στέλνουν σε όλους ένα πολύ όμορφο χαμόγελο

Σε ευχαριστούμε Δημήτρη! πολύ όμορφη η συμβουλή σου!

Μας έδωσε τόση χαρά!

θεατρική παράσταση

Δεκ 201810

Σήμερα μεταβήκαμε στο θέατρο Παπαδημητρίου να παρακολουθήσουμε την θεατρική παράσταση με τον Σκρουτζ

Η παράσταση άρεσε  στα παιδιά

στο αστικό

στο θέατρο Παπαδημητρίου

με ηθοποιό της παράστασης

από την παράσταση

Η Χριτουγεννιάτικη ιστορία του Σκρουτζ σε κινούμενα σχέδια στο παρακάτω βίντεο μεταγλωττισμένη

βάψαμε τα στολιδάκια μας

Δεκ 201810

σήμερα βάψαμε με τέμπερα και γκλίτερ τα Χριστουγεννιάτικα στολίδια που είχαμε φτιάξει από πηλό και το μίγμα κορν-φλάουρ σόδας

Και δύο παιχνίδια γλώσσας στους κάτωθι συνδέσμους

κλικ εδώ και εδώ

Χριστουγεννιάτικα στολίδια από κορν φλάουρ

Δεκ 20189

Το πρόγραμμα λαογραφίας και οι συντονιστές του etwinning προγράμματος ζήτησαν από τα συνεργαζόμενα σχολεία Χριστουγεννιάτικα στολίδια από τις γιαγιάδες που είχαν φτιάξει τις παραδοσιακές κούκλες σε κάθε σχολείο. Έτσι, ζητήσαμε από την γιαγιά της Φιλιάνας να ετοιμάσει κάτι για τα παιδιά. Η γιαγιά της Φιλιάνας ήρθε στο Νηπιαγωγείο μας και ετοίμασε μαζί με τα παιδιά μια πολύ ιδιαίτερη συνταγή για στολίδια. ζύμη με κορν φλάουρ. έφερε το μάτι κουζίνας , τα υλικά, την κατσαρόλα της και μας έδειξε τον τρόπο. Ησυνταγή μοιράστηκε στους γονείς. τα στολιδάκια έπρεπε να ψηθούν στον φούρνο και επειδή στο Νηπιαγωγείο μας δεν έχουμε φουρνάκι ανέλαβε η κυρία Μαρία το ψήσιμο. τα στολιδάκια μας θα βαφτούν την Δευτέρα. πάντως η ζύμη μας βγήκε πολύ καλή.  τα παιδιά κατόπιν έγραψαν όπως μπορούσαν και ζωγράφισαν την συνταγή

η συνταγή μας

1 1/4 κούπα κορν φλάουρ
2 κούπες σόδα μαγειρικής
1 1/2 κούπα νερό
Σε μία κατσαρόλα βάλτε το κορν φλάουρ με τη σόδα και ανακατέψτε καλά. Προσθέστε το νερό και ανακατέψτε μέχρι να γίνει ένα ομοιογενές μείγμα. Βάλτε την κατσαρόλα στο μάτι της κουζίνας σε μέτρια θερμοκρασία.Ανακατεύετε συνεχώς μέχρι το μείγμα να γίνει σαν πουρέ,θα χρειαστείτε 4-5 λεπτά μέχρι να πήξει. Λίγο προσοχή στο ανακάτεμα γιατί μπορεί να σας κολλήσει!Βγάλτε την κατσαρόλα από το μάτι και σκεπάστε την με μία υγρή πετσέτα ώσπου να κρυώσει λίγο και να μην καίει.Πασπαλίζετε την επιφάνεια εργασία και τα χέρια σας με κορν φλάουρ και πλάστε το ζύμάρι μέχρι να γίνει μαλακό και να δουλεύεται καλά.Ανοίγετε φύλλο με τον πλάστη,ούτε πολύ λεπτό γιατί το φύλλο θα σπάει αλλά ούτε πολύ χοντρό γιατί δεν θα ψηθεί στο εσωτερικό μετά.Κόψτε με τα κουπάτ σε ότι σχήμα θέλετε.Τοποθετείτε τα στολίδια σας σε ένα ταψί αφού έχετε στρώσει πρώτα λαδόκολλα.Και ψήνετε στους 80-100 βαθμούς στις αντιστάσεις για 2 ώρες περίπου.Βγάλτε το ταψί από τον φούρνο και αφήστε τα στολίδια σας να κρυώσουν καλά. Έπειτα μπορείτε να τα βάψετε και να τα διακοσμήσετε όπως θέλετε!

γράμμα στον Άγιο – Βασίλη

Δεκ 20189

τα παιδιά γραψαν όπως μπορούσαν γράμμα στον Άγιο Βασίλη και ζωγράφισαν την επιθυμία τους

Χριστουγεννιάτικα στολίδια από πηλό

Δεκ 20189

Χριστουγεννιάτικα στολιδάκια από πηλό, μένει να βαφτούν την Δευτέρα .

« Παλιότερα άρθρα