Εγγραφές στα Δημοτικά Σχολεία για το Σχολικό Έτος 2024-25

Οι εγγραφές των μαθητών που θα φοιτήσουν στην Α΄ Τάξη του Δημοτικού για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθούν από την 1η έως και την 20η Μαρτίου 2024.

Θα ήταν χρήσιμο να διαβάσετε τη σχετική εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και να ενημερωθείτε για τη Σχολική Περιφέρεια του 21ου Δ. Σ. Ιωαννίνων (τις οδούς που περιλαμβάνει θα δείτε ΕΔΩ, ενώ τα όριά της φαίνονται στην παρακάτω εικόνα).

2α. ΧΑΡΤΗΣ ΟΡΙΩΝ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ 21ου Δ. Σ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

Καλό είναι να συμβουλευτείτε και την ανακοίνωση του Διευθυντή του Σχολείου μας.

Έντυπα που θα χρειαστεί να συμπληρώσετε είναι τα ακόλουθα:

1. ΑΙΤΗΣΗ-ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ

2. ΑΔΥΜ

3. ΑΙΤΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ

Εισαγωγή στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία

Ανακοινώθηκαν πρόσφατα από το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού τα της Εισαγωγής μαθητών και μαθητριών στα Πρότυπα, Πειραματικά και Εκκλησιαστικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025.

Όσοι γονείς και κηδεμόνες ενδιαφέρονται μπορούν να διαβάσουν τη σχετική εγκύκλιο ΕΔΩ.

Πετοσφαίριση

Το σχολείο μας επισκέφτηκαν πρόσφατα ομοσπονδιακοί προπονητές, οι οποίοι παρουσίασαν σε μαθητές και μαθήτριες το άθλημα της πετοσφαίρισης (volley) στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής.

Γιορτινή Επίσκεψη

Με αφορμή τις γιορτινές μέρες και μετά από πρόσκληση επισκεφτήκαμε πριν από λίγες ημέρες  το Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο Βελισσαρίου (ΕΝΕΕΕΓΥΛ).

Το προσωπικό και οι μαθητές μάς υποδέχτηκαν θερμά. Οι μαθητές της  Δ΄ τάξης τραγούδησαν τα κάλαντα με συνοδεία μουσικών οργάνων. Στη συνέχεια οι ίδιοι οι μαθητές μας ξενάγησαν στον χώρο, από τον οποίο οι καλεσμένοι εντυπωσιάστηκαν από τον όμορφο στολισμό και τα αναρτημένα έργα των μαθητών στους διαδρόμους και τους τοίχους.

Κατόπιν στην αίθουσα της Γεωπονίας, όλοι μαζί ασχολήθηκαν με μια κατασκευή με φυσικά υλικά.

Τέλος, τραγούδησαν όλοι μαζί τα κάλαντα των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς και τα Ηπειρώτικα, καθώς και άλλα χριστουγεννιάτικα τραγούδια στη νοηματική γλώσσα υπό την καθοδήγηση της κυρίας της Μουσικής του ΕΝΕΕΕΓΥΛ.

Ανταλλάξαμε δώρα και επιστρέψαμε ενθουσιασμένοι και υποσχόμενοι ότι η δράση θα επαναληφθεί, ενώ οι μαθητές και οι μαθήτριες μπόρεσαν να κατανοήσουν ότι η διαφορετικότητα και η πολυσχιδία είναι συστατικό της ίδιας της ζωής ή, όπως εύστοχα παρατήρησε κάποιος μαθητής: «Και στη φύση, κυρία, τα λουλούδια έχουν πολλά χρώματα».

Θεατρική Παράσταση

Το θεατρικό έργο του ΔΗΠΕΘΕ Ιωαννίνων “Το δίλημμα του Αυτοκράτορα” παρακολούθησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων του σχολείου μας. Το έργο είναι βασισμένο στο κλασικό παραμύθι του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν “Ο Αυτοκράτορας και το αηδόνι”. Εξετάζει τη σχέση ενός μηχανικού κι ενός πραγματικού αηδονιού με έναν άνθρωπο και εστιάζει στη σύγκρουση που φέρνει η χρήση της νέας τεχνολογίας απέναντι στη φυσικότητα του μέχρι πρότινος τρόπου ζωής των ανθρώπων.  Τα υπέρ και τα κατά της νέας κατάστασης που σχηματίζεται από τη στενότερη σχέση του ανθρώπου με την τεχνολογία και την εικονική πραγματικότητα ήταν θέματα προς συζήτηση, στην οποία τα παιδιά συμμετείχαν ενεργά, με ενθουσιασμό και με αξιοσημείωτη ωριμότητα.  Έτσι η παράσταση έγινε αφορμή για μια βιωματική θεατρική εμπειρία με στόχο την ευαισθητοποίηση των παιδιών και στην καλλιέργεια της κριτικής τους σκέψης πάνω σε ζητήματα όπως: φιλία, μοναξιά, διαδίκτυο και ανθρώπινες σχέσεις.

Τα Εκτάκια Υιοθετούν Πρωτάκια

Και φέτος κάθε μαθητής της ΣΤ αναλαμβάνει να υιοθετήσει έναν μικρό της Α, όπως είχε γίνει και με τον ίδιο όταν πρωτοήρθε στο δημοτικό.

Η υιοθεσία έγινε μετά από παιχνίδια και αθλητικές δραστηριότητες στην αυλή του σχολείου, με την καθοδήγηση των γυμναστριών σε συνεργασία με τις δασκάλες της Α και της ΣΤ. Τώρα κάθε πρωτάκι ξέρει ότι μπορεί να απευθυνθεί για οτιδήποτε, εκτός από τους δασκάλους, και στον “μεγάλο” που τον υιοθέτησε. Αυτός έχει αναλάβει να τον βοηθάει, να τον προσέχει και να τον καθοδηγεί.

Μικροί μεγάλοι λοιπόν μαζί στο σχολείο μας!

Συμμετοχή σε Πρόγραμμα Erasmus

Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ με τίτλο «Mindful Nature» και κωδικό 2022-1-EL01-KA220-SCH-000085458, πραγματοποιήθηκε από 2 έως 6/10/2023 στην Κύπρο, από το Πανεπιστήμιο Frederick, κινητικότητα στη σεμιναριακή και επιμορφωτική δράση «Building Mindful Capacity». Περισσότερα στοιχεία μπορείτε να διαβάσετε ΕΔΩ.

Πρόσκληση για την Κάλυψη Λειτουργικών Κενών Θέσεων Μελών ΕΕΠ-ΕΒΠ

Σας ενημερώνουμε ότι εκδόθηκε Ειδική Πρόσκληση για την κάλυψη λειτουργικών κενών θέσεων μελών ΕΕΠ-ΕΒΠ στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση, με ημερομηνίες υποβολής αιτήσεων από Πέμπτη 26 Οκτωβρίου έως Τετάρτη 1 Νοεμβρίου 2023.

10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023

Με αφορμή τη φετινή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, πραγματοποιήθηκαν από το σχολείο μας σχετικές δράσεις, οι οποίες επιχειρήθηκε να προσεγγίσουν ολιστικά το ζήτημα της υγείας -σωματικής και ψυχικής:

Κατά τη διάρκεια εκδρομής στην Κρύα, δόθηκε έμφαση σε αρκετές “πράσινες” δραστηριότητες, ανάμεσα στις οποίες η επαφή των μαθητών και μαθητριών με πανέμορφα άλογα (εξάλλου, η ιππασία είναι και ολυμπιακό άθλημα).

Αθλοπαιδιές στο σχολικό προαύλιο συνδύασαν σωματική άσκηση με ήπιες δεξιότητες. Ενδεικτικά, έναν αγώνα ταχύτητας με τα παιδιά δεμένα μεταξύ τους ακολούθησε συζήτηση για την αποδοχή της διαφορετικότητας.

Αποσκοπώντας στην ευαισθητοποίηση των παιδιών, οι μαθητές έλυσαν κρυπτόλεξα και άλλες σπαζοκεφαλιές που εστίαζαν στη βία και τον εκφοβισμό.

Τις δράσεις σχεδίασαν και υλοποίησαν οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής του σχολείου κυρίες Δήμητρα Καζάκου και Παρασκευή Ντόντορου.