7ος Διεθνής Μαθητικός Διαγωνισμός “Ποντιακός Ελληνισμός, μνήμες και όνειρα, παρελθόν, παρόν και μέλλον”

Το 1ο βραβείο απέσπασε η συμμετοχή του σχολείου μας στον 7ο Διεθνή Μαθητικό διαγωνισμό “Ποντιακός Ελληνισμός, μνήμες και όνειρα, παρελθόν, παρόν και μέλλον” στην κατηγορία εικαστικά έργα με το έργο που δημιούργησε η μαθήτρια της Στ΄2 τάξης Κολεσνίκοβα Ανδριάνα.

ΕΙΚΑΣΤΙΚΟ ΕΡΓΟ ΕΥΟΣΜΟΣ 18ο ΔΗΜ ΣΤ2 ΚΟΛΕΣΝΙΚΟΒΑ ΑΝΔΡΙΑΝΑ

Ο διαγωνισμός συνδιοργανώνεται από τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Σερρών, το Υπουργείο Εσωτερικών (Μακεδονίας- Θράκης) και το τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του ΥΠΑΙΘ με την υποστήριξη της Έδρας Ποντιακών Σπουδών του Α.Π.Θ. και του Πανελλήνιου Συνδέσμου Ποντίων Εκπαιδευτικών και ο οποίος απευθύνεται σε μαθητές/ήτριες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  σχολικών μονάδων δημόσιων και ιδιωτικών όλων των τύπων, γενικής εκπαίδευσης και ειδικής αγωγής και εκπαίδευσης, της Ελλάδας, της Κύπρου και της Ομογένειας και υλοποιείται με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων της Ελλάδας και του Υπουργείου Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας της Κύπρου.

Βασική επιδίωξη του διαγωνισμού είναι να γνωρίσουν οι μαθητές/τριες όλων των βαθμίδων (από την Ελλάδα, την Κύπρο και την Ομογένεια) τον Ποντιακό Ελληνισμό και συγκεκριμένα την ιστορία του, τον πολιτισμό του και τη συμβολή του στην ανάπτυξη της Ελλάδας και στη διαμόρφωση της πολιτιστικής της ταυτότητας.

20230518 114344,

Θερμά συγχαρητήρια, Ανδριάνα!