Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το δίκτυο Insafe/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν, με σκοπό να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας, ιδιαίτερα ανάμεσα σε παιδιά και νέους ανθρώπους. Τη δεύτερη μέρα της δεύτερης εβδομάδας του δεύτερου μήνα κάθε χρόνο, κατά τον εορτασμό της ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, χιλιάδες άνθρωποι ενώνονται για να αφυπνίσουν σε θέματα σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο, συμμετέχοντας σε εκδηλώσεις και δράσεις παγκοσμίως https://saferinternet4kids.gr/sid/sid-2020/sid-2020/

Με την ευκαιρία αυτή τη Δευτέρα 10 Φεβρουαρίου διοργανώσαμε εκδήλωση στο σχολείο μας με θέμα: Ασφάλεια στο Διαδίκτυο. Προσοχή! Τα φαινόμενα απατούν!

Η  εκδήλωση ξεκίνησε με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Στ΄ να παρουσιάζουν τα αποτελέσματα έρευνας του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ σε 140.000 μαθητές για τις συνήθειες και τους κινδύνους που αντιμετωπίζουν στο διαδίκτυο. Η παρουσίαση της έρευνας  πλαισιώθηκε με ενδιαφέρουσα συζήτηση.  Στη συνέχεια, παρουσίασαν τους κανόνες που έφτιαξαν για την ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού πληροφορικής κας Τριανταφύλλου Ελένης.

Η διευθύντρια του σχολείου αντλώντας υλικό από την ιστοσελίδα του saferinternet.gr μίλησε στα παιδιά για την ασφάλεια στο διαδίκτυο και στο κινητό. Έγινε συζήτηση για τα προσωπικά δεδομένα και για τις προκλήσεις και δοκιμασίες στα ηλεκτρονικά μέσα. Τα παιδιά μίλησαν με ειλικρίνεια για τις δικές τους συνήθειες και εμπειρίες.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε2 τάξης παρουσίασαν την εργασία που δημιούργησαν με την καθοδήγηση της κας Αγγίδου Χρυσής για τα ηλεκτρονικά παιχνίδια.

Τέλος στο εργαστήρι πληροφορικής έπαιξαν cahoot που άντλησαν από τη σελίδα create.Kahoo.it και κουίζ από την ιστοσελίδα του saferinternet.gr και safer internet4kids.gr

Σήμερα 11 Φεβρουαρίου παρακολούθησαν σχετικά βίντεο στο εργαστήρι πληροφορικής και στις τάξεις τους και έπαιξαν, επίσης, κουίζ.

Ευελπιστούμε να ευαισθητοποιήθηκαν αρκετά και να είναι πιο προσεκτικοί κατά την πλοηγήσή τους στο Διαδίκτυο.

Για την υλοποίηση της δράσης συνεργάστηκαν η Τριανταφύλλου Ελένη ΠΕ11, η Αγγίδου Χρυσή ΠΕ70 και η διευθύντρια του σχολείου, Σαρρούδη Ιωάννα.