Επαγγελματική Ανάπτυξη των Εκπαιδευτικών: 1ο Σεμινάριο

Οι εκπαιδευτικοί του 16ου Νηπιαγωγείου Κορίνθου για το σχολικό έτος 2022-2023 στα πλαίσια της Αυτοαξιολόγησης της Σχολικής Μονάδας, θα εργαστούν στον Άξονα Επαγγελματική Ανάπτυξη των Εκπαιδευτικών και συγκεκριμένα στον Δείκτη: Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικές δράσεις.

Σήμερα Τετάρτη 2 Νοεμβρίου 2022 ξεκινάει μία σειρά 3ωρων σεμιναρίων που στόχο έχουν την επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών της σχολικής μονάδας εστιασμένα στις ανάγκες αυτών. Το 1ο Σεμινάριο είχε Τίτλο: Τι μπορώ να κάνω μετά τις σπουδές μου; Εισηγήτρια του Σεμιναρίου ήταν η κ. Γάκη Ανδρονίκη, Φιλόλογος, MSc Σύμβουλος Σταδιοδρομίας, MSc Διοίκηση Πολιτιστικών Μονάδων, την οποία ευχαριστούμε πολύ για την στοχευμένη παρουσίαση του θέματος.

Το Σεμινάριο πραγματοποιήθηκε με σύμπραξη με το Νηπιαγωγείο Αρχαίας Κορίνθου. Συμμετέχοντες σε αυτό ήταν οι εκπαιδευτικοί των δύο σχολικών μονάδων.

Επίσκεψη Φορέων στο Νηπιαγωγείο ΔΥΕΠ

Το Νηπιαγωγείο ΔΥΕΠ επισκέφτηκε την Δευτέρα 31 Οκτωβρίου 2022 η κ. Αλτουχόβα Γκαλίνα, Προϊσταμένη του Αυτοτελούς Τμήματος Συντονισμού και Παρακολούθησης της εκπαίδευσης προσφύγων (Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων). Η κ. Αλτουχόβα συνοδευόμενη από την κ. Καραχάλιου, Συντονίστρια Εκπαίδευσης Προσφύγων στην Κορινθία, ήρθε στην τάξη Νηπιαγωγείου  ΔΥΕΠ, συνομίλησε με τις εκπαιδευτικούς για καίρια ζητήματα που αφορούν την λειτουργία του Νηπιαγωγείου και την εκπαίδευση των προσφύγων.

Οι εκπαιδευτικοί παρέδωσαν έγγραφο με προτάσεις μας εστιασμένες σε θέματα που η διετή λειτουργία του Νηπιαγωγείου ΔΥΕΠ ανέδειξε ως αναγκαία. Η κ. Αλτουχόβα με ενδιαφέρον “άκουσε” τις εκπαιδευτικούς και δεσμεύτηκε σε επερχόμενη συνεργασία επί της ουσίας.