Φεβρουάριος 2014 | Τάξη Α΄ | Εκπαιδευτική επίσκεψη στην “Υγειούπολη”

Εκπαιδευτικές Επισκέψεις

Στα πλαίσια προγραμμάτων Αγωγής Υγείας «Στοματικής υγιεινής» η Α΄ τάξη και Υγιεινής Διατροφής με τίτλο «Η κυρά Διατροφή» η Β΄ τάξη, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στο “Κινητήρας Στούντιο – Artistic Residency Centre”- στο Κουκάκι στις 24 Ιανουαρίου 2014.

Οι μαθητές εκεί παρακολούθησαν διαδραστικά παιχνίδια, τραγούδησαν, χόρεψαν  και έμαθαν μέσα από το πρόγραμμα τι πρέπει να κάνουν για να έχουν γερά δόντια, γερό σώμα, υγεία, ενέργεια και ζωντάνια έτσι ώστε να μπορούν να τρέχουν, να παίζουν, να χορεύουν, να είναι δυνατοί, ευλύγιστοι, γρήγοροι, να σκέφτονται έξυπνα και γρήγορα, να είναι καλοί μαθητές και γενικά να πετυχαίνουν ό,τι επιθυμούν στη ζωή τους χωρίς να νιώθουν κουρασμένοι.

Έμαθαν αναλυτικότερα τα τρία μυστικά της καλής ζωής. Να κινούνται τακτικά, να ξεκουράζονται τακτικά και να κοιμούνται τις ώρες που πρέπει, αλλά και ότι πρέπει να τρώνε σωστά, τρώγοντας όσο πρέπει από όλες τις ομάδες τροφών.

Δείτε φωτογραφίες από την επίσκεψη των μαθητών μας !