Επίσκεψη στο Σύλλογο προστασίας θαλάσσιας χελώνας “ΑΡΧΕΛΩΝ”

Εκπαιδευτικές Επισκέψεις

Στις 31/10/2012 οι Α΄, Β΄ Γ΄ και Δ΄ τάξεις του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Σύλλογο για την προστασία της θαλάσσιας χελώνας «ΑΡΧΕΛΩΝ». Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο αξιόλογο αυτό κέντρο διάσωσης και περίθαλψης της θαλάσσιας χελώνας και ευαισθητοποιήθηκαν ως άτομα και υπεύθυνοι αυριανοί πολίτες για τη συμπεριφορά τους σε σχέση με τα ζώα και ιδιαίτερα για τα απειλούμενα με εξαφάνιση.

Οι μαθητές γεμάτοι ενδιαφέρον και προβληματισμό παρακολούθησαν σχετικό βίντεο ενημέρωσης και πληροφόρησης για τη ζωή της θαλάσσιας χελώνας, τους κινδύνους που αντιμετωπίζει και τους τρόπους προστασίας και διάσωσής της.

Τις επόμενες ημέρες, στο χώρο του σχολείου και με αφορμή την εκπαιδευτική αυτή επίσκεψη στα πλαίσια της διδασκαλίας των διαφόρων μαθημάτων οι μαθητές διάβασαν σχετικά κείμενα για τις θαλάσσιες χελώνες (είδη, αναπαραγωγή, συνήθειες, προστασία) και ζωγράφισαν ανάλογες εικόνες.

Δείτε φωτογραφίες από την εκπαιδευτική αυτή επίσκεψη.