Περιβάλλον – Ενέργεια – Οικολογία : Σώστε τον πλανήτη ! Ανακυκλώστε !

Εκπαιδευτικά Προγράμματα

Tην Πέμπτη 11-12-2014 και την Παρασκευή 12-12-2014 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας πρόγραμμα ενημέρωσης – ευαισθητοποίησης των μαθητών των Α΄, Β΄, Γ΄, Δ΄, τάξεων πάνω σε θέματα σχετικά με την ανακύκλωση και την αξία της για το αστικό και φυσικό περιβάλλον, από την Οικολογική Εταιρεία Ανακύκλωσης και την Tetra Pak Hellas SA σε συνεργασία με τους δασκάλους των τάξεων με θέμα:

«Η δική μου χάρτινη ιστορία για τη γη».

Οι στόχοι του προγράμματος ήταν:

• Να εξοικειωθούν τα παιδιά σχολικής ηλικίας με την έννοια της ανακύκλωσης.
  • Να αναγνωρίσουν το σκουπίδι ως πρόβλημα για το αστικό και φυσικό περιβάλλον.
  • Να έρθουν σε μια πρώτη επαφή με το τρίπτυχο: Πρόληψη, Επαναχρησιμοποίηση, Ανακύκλωση.
  • Να αντιληφθούν την αναγκαιότητα να γίνει η ανακύκλωση καθημερινή συνήθεια όλων μας.
  • Να ευαισθητοποιηθούν και με τη σειρά τους να ευαισθητοποιήσουν, γονείς, αδέρφια, φίλους και συγγενείς, συμβάλλοντας έτσι στην αύξηση των πολιτών που συμμετέχουν ενεργά στην Ανακύκλωση.

Δείτε εικόνες από τη δραστηριότητα αυτή :