Ημερίδα 9ης Μαΐου

Η θεματολογία της Δράσης μας ήταν οι Ευρωεκλογές, η Ευρωπαϊκή Ένωση, οι αξίες της και η πολιτιστική μας κληρονομιά. Στη δράση συμμετείχαν 5 σχολεία από  Ξάνθη και Αλεξανδρούπολη. Η εκδήλωση ήταν ανοιχτή και στους πολίτες της Ξάνθης.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν και συνδιαλέχθηκαν πάνω σε θέματα που αφορούν την ΕΕ (αξίες, λειτουργία, ευρωεκλογές και η αξία της ψήφου) μέσα από ομιλίες της Ευρωβουλευτή κ. Καϊλή και του καθηγητή Ευρωπαϊκού Δικαίου του ΔΠΘ κ. Χρυσομάλλη.

Επιπλέον, οι μαθητές από τα 5 προσκεκλημένα λύκεια συμμετείχαν σε διαγωνισμό Kahoot που είχε ως θέμα την ΕΕ, τους θεσμούς της και τη λειτουργία της.

Η διάχυση των αποτελεσμάτων της δράσης έγινε μέσω του τοπικού καναλιού το οποίο κάλυψε την εκδήλωση με πλάνα και συνεντεύξεις από τους καθηγητές-πρέσβεις και τον υπεύθυνο του Europe direct Ξάνθης κ. Δημήτριο Μπαρδακίδη. Το Europe direct Ξάνθης συμμετείχε στην ημερίδα ως συνδιοργανωτής.

Ευχαριστούμε θερμά την κα Καλλιόπη Κλούρη που ανέλαβε εθελοντικά την διοργάνωση της ημερίδας.