2016-2017

Το 2ο Γενικό Λύκειο Ξάνθης συμμετέχει στο πρόγραμμα “Σχολικοί Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου”  από την έναρξή του μέχρι και σήμερα. Την πρώτη χρονιά 2016-2017 μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα δημιούργησε ένα ραδιοφωνικό διαφημιστικό για τους σκοπούς του προγράμματος, ενημέρωσε την τοπική κοινωνία μέσω τηλεοπτικού σταθμού και τοπικής ηλεκτρονικής εφημερίδας καθώς επίσης χρησιμοποίησε για το σκοπό αυτό τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Επιπλέον,  διοργάνωσε εκδήλωση σε συνεργασία με το Σχολείο του Παραρτήματος Ατόμων με Αναπηρία και το 8ο Γυμνάσιο Ξάνθης (Ρομά) για την 9η Μαΐου.

Τέλος, χρησιμοποίησε ως σύμβολο  του προγράμματος το Παγόνι, σύμβολο του τύπου και της ελευθεροτυπίας, εμπνευσμένο από την  ελληνική μυθολογία και τον Άργο.