Αγαπώ και προστατεύω το περιβάλλον

Ημερομηνία έναρξης δράσης: 07/02/2018

Συμμετέχοντες (υποψήφιοι) καθηγητές-πρέσβεις: ΓΕΩΡΓΙΑ ΤΣΟΥΓΑ ΜΑΡΙΑ ΓΚΟΓΚΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ

Συμμετέχοντες (υποψήφιοι) μαθητές-πρέσβεις: ΦΩΤΕΙΝΗ-ΜΑΡΙΑ ΤΣΟΥΓΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΤΖΕΒΕΛΕΚΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΦΕΛΕΚΙΔΗΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΜΑΡΙΑ ΤΣΙΚΝΙΖΙΔΟΥ

Περιγραφή δράσης: Μαθητές από όλες τις τάξεις του λυκείου μας, διδάχτηκαν για μια μέρα έξω από τα στενά όρια του σχολικού χώρου και βρέθηκαν στο ψηλότερο σημείο της πόλης μας, στο όρος Αυγό. Προηγήθηκε κατάλληλη προετοιμασία, ώστε να επιδείξουν περιβαλλοντική και ιστορική συνείδηση. Είχαν εφοδιαστεί με γάντια και σακούλες για την καθαριότητα του χώρου γύρω από τα βυζαντινά τείχη για την ιστορία των οποίων είχαν ενημερωθεί ηλεκτρονικά. Η ομάδα στη διάρκεια της εξόρμησης πολλές φορές χρειάστηκε να επιδείξει την συνεργατικότητα και την αλληλεγγύη της. Στη συνέχεια ο γόνιμος προβληματισμός κατατέθηκε στη σύνταξη επιστολής στον δήμαρχο της Ξάνθης κ. Δημαρχόπουλο. Ακολούθησε συνάντηση και διάλογος μαζί του, δίνοντας χρήσιμες πληροφορίες για την ανακύκλωση και τις υποχρεώσεις όλων μας απέναντι στο περιβάλλον. Η συνάντηση αυτή στάθηκε αφορμή για το σχολείο μας να αναλάβει δράσεις ανακύκλωσης με τη συνδρομή του διευθυντή.