Βρυξέλλες

Το 2ο ΓΕΛ Ξάνθης, το 2ο ΕΠΑΛ Ηρακλείου, το ΓΕΛ Μούδρου Λήμνου, το ΓΕΛ Κάτω Τιθορέας Φθιώτιδας και το Καλλιτεχνικό Σχολείο Γέρακα Αττικής ήταν τα πέντε σχολεία που επελέγησαν από το Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Αθήνα, για να αντιπροσωπεύσουν την Ελλάδα στο σεμινάριο που διοργανώθηκε στα γραφεία του ΕΚ στις Βρυξέλες, στις 16 και 17 Οκτωβρίου 2018, στο πλαίσιο του προγράμματος Σχολεία – Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου (European Parliament Ambassador School). Σκοπός του σεμιναρίου ήταν η ενημέρωση των εκπαιδευτικών σχετικά με τις δράσεις του ΕΚ, η ανταλλαγή ιδεών και καλών πρακτικών και η δημιουργία δεσμών φιλίας και συνεργασίας ανάμεσα στα σχολεία της Ευρώπης που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. Πήραν μέρος 88 εκπαιδευτικοί από ισάριθμα σχολεία από τις 27 χώρες της Ε.Ε. Η επιλογή των πέντε σχολείων ήρθε ως επιβράβευση για τις δράσεις που έχουν κάνει στο πλαίσιο του προγράμματος. Το 2ο ΓΕΛ Ξάνθης εκπροσωπήθηκε από την καθηγήτρια – Συντονίστρια του προγράμματος κ. Γεωργία Τσούγα. Τα υπόλοιπα σχολεία εκπροσωπήθηκαν από τις εκπαιδευτικούς, κ. Μαρία Γιουκάκη, κ. Μαρία Παπαπαναγιώτου, κ. Όλγα Γιαννοπούλου και κ. Γεωργία Τσούμα.

Ακολούθησε νέο σεμινάριο αυτή τη φορά με τη συμμετοχή οχτώ μαθητών του σχολείου και της καθηγήτριας  κ. Μαρίας Γκόγκου.

800 μαθητές και μαθήτριες από τις χώρες της ΕΕ δούλεψαν σε ομάδες και ετοίμασαν ιδέες για δέκα θέματα που πρότεινε το ΕΚ. Κλήθηκαν στη διάρκεια της συνεδρίασης  να συνεργαστούν σε υποομάδες και να καταγράψουν τις ιδέες τους, που τις παρουσίασαν κατόπιν στην ολομέλεια σε μορφή λεκτικής αντιπαράθεσης.