Ο Καραγκιόζης Ψηφίζει

Σκοπός του προγράμματος ήταν η ενημέρωση και η ένταξη της μαθητικής κοινότητας και των πολιτών της τοπικής κοινωνίας στην Ε.Ε. και στα κοινά. Με αφορμή λοιπόν αυτό οι μαθητές του τμήματος Α3 αποφάσισαν στο μάθημα του Project (Ερευνητική Εργασία) να περάσουν το μήνυμα της συμμετοχής στην πολιτική μέσω των χαρακτήρων του Καραγκιόζη που αποτελεί πολιτιστική κληρονομιά της χώρας μας και εκφράζει όλες τις κοινωνικές τάξεις.

Παράλληλα, το μάθημα λειτούργησε συμπληρωματικά με το πρόγραμμα των Σχολικών Πρέσβεων. Οι μαθητές έκαναν έρευνα, δημιούργησαν διαφημιστικές καμπάνιες, αφίσες και παρουσίασαν τη δουλειά τους στους πλέον ενδιαφερόμενους μαθητές της Β΄Τάξης του λυκείου.  Ήταν ενεργοί στο e-Twinning, όπου έκαναν αναρτήσεις για το σχολείο, την πολιτιστική κληρονομιά της Ελλάδας, καθώς και συζητήσεις για την Ευρωπαϊκή Ένωση.