Απουσίες…επίκαιρο και σημαντικό

Δικαιολόγηση απουσιών

1. Εάν ο μαθητής/τρια απουσιάζει ολόκληρη την ημέρα. Με βεβαίωση από γιατρό ή με δικαιολογητικό από κηδεμόνα μέσα 10 ημέρες από την ημέρα που ο μαθητής επιστρέφει στο σχολείο. Οι κηδεμόνες μπορούν να δικαιολογούν δύο (2) το πολύ συνεχόμενες ημέρες και συνολικά απουσίες δέκα (10) ημερών κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.

Απουσίες πάνω από δύο ημέρες δικαιολογούνται μόνο με βεβαίωση γιατρού (Π.Δ. 485/83, Π.Δ. 60/06, Π.Δ. 50/08).

Για τη διευκόλυνση των κηδεμόνων των μαθητών, οι μαθητές μπορούν να φέρουν οι ίδιοι στο σχολείο δικαιολογητικό από τον κηδεμόνα τους. Όμως θα πρέπει απαραίτητα ο κηδεμόνας να επικοινωνήσει με το σχολείο τηλεφωνικά (2244022254, ώρες 8 π.μ. ως 2 μ.μ.) πάλι μέσα σε 10 ημέρες, ώστε να ισχύει το δικαιολογητικό. Το έγγραφο για τη δικαιολόγηση των απουσιών μπορείτε να το κατεβάσετε Έγγραφο για δικαιολόγηση απουσιών.

1. Εάν ο μαθητής απουσιάζει κάποιες ώρες στη διάρκεια της ημέρας. Για να δικαιολογηθούν οι απουσίες, ο μαθητής/τρια ζητάει άδεια από τον καθηγητή/τρια που έχει μάθημα ώστε να μπορέσει να φύγει από το σχολείο. Την επόμενη μέρα θα πρέπει να φέρει δικαιολογητικό.