Επιμορφωτική δράση των Συμβούλων Εκπαίδευσης Α΄Αθήνας για την βαθμολόγηση των γραπτών στα Μαθηματικά των Πανελλαδικών Εξετάσεων

Δείτε την πρόσκληση των Συμβούλων Εκπαίδευσης κλ. ΠΕ03 της Α΄ Αθήνας  Δημήτρη Αργύρη, Ζήνωνος Λυγάτσικα και Ιωάννη  Καραγιάννη Σ.Ε. κλ ΠΕ03, με την οποία προσκαλούνται οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν Μαθηματικά στο σχολείο σας και έχουν την υποχρέωση, βάσει των κείμενων διατάξεων, να βαθμολογήσουν στις Πανελλαδικές εξετάσεις το μάθημα των Μαθηματικών των ΟΠΘετικών σπουδών, καθώς και σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής, για συμμετοχή σε επιμορφωτική συνάντηση που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 16 Μαΐου 2024 και ώρα: 12:00-14:00, με θέμα: «ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ», στο 2ο Πρότυπο Γενικό Λύκειο Αθήνας σύμφωνα με το επισυναπτόμενο και κατόπιν έγκρισης της Ολομέλειας του 1ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ Αττικής (πράξη 7η /03-04-24).

Εισηγητής:
Βασίλης Καρκάνης Εκπαιδευτικός στο 2ο Πρότυπο ΓΕΛ Αθήνας, Συντονιστής Μαθηματικών σε Βαθμολογικό Κέντρο
Τα θέματα τα οποία θα συζητηθούν είναι:
• Νομικό Πλαίσιο για τη βαθμολόγηση.
• Αντιμετώπιση των γραπτών δοκιμίων των υποψηφίων: με ολιστικό τρόπο ή με βάση τον Οδηγό αναλυτικής Μοριοδότησης;
• Ποια είναι τα «αγκάθια» στη βαθμολόγηση;
i. Οι διαφορές μεταξύ των δύο βαθμολογητών στη Θεωρία;
ii. Η διαφορές στην κλίμακα του