Αποτέλεσμα εικόνας για Εικόνες Πανελλήνιες
Το επισυναπτόμενο αρχείο περιέχει πίνακες με όλα τα στοιχεία του νέου νόμου για την εισαγωγή των μαθητών στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση από το σχολικό ετος 2015-2016, καθώς και όλες τις δυνατές επιλογές που μπορούν να κάνουν οι μαθητές της σημερινής Β΄ Γενικού Λυκείου οι οποίοι θα φοιτήσουν την επόμενη σχολική χρονιά στη Γ΄ τάξη. Οι πίνακες λειτουργούν και αντίστροφα, δηλαδή αν οι μαθητές επιλέξουν μια Ομάδα Προσανατολισμού σε ποιες σχολές μπορούν να οδηγηθούν και πώς. Έτσι σε 5 απλά βήματα (+1; το οποίο αναμένεται να ανακοινωθεί από το Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ) μπορεί ο κάθε μαθητής να κατανοήσει και να επιλέξει την Ομάδα Προσανατολισμού και το/τα Επιστημονικό/ά  Πεδίο/α.
Κάντε κλικ στον επόμενο σύνδεσμο για να δείτε τους πίνακες.

ΝΕΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ (ΑΕΙ-ΤΕΙ) (ΝΕΟ ΑΡΧΕΙΟ)

Γενική Επιμέλεια: Καραγιάννης Ιωάννης

2 σχόλια σχετικά με το “Νέο σύστημα εισαγωγής στα ΑΕΙ- ΤΕΙ: 5+1 απλά βήματα για τις επιλογές των μαθητών που θα φοιτήσουν στη Γ΄Λυκείου”