Πανελλαδικές 2014:Βαθμολογίες, υπολογισμός μορίων, μηχανογραφικό και βάσεις

Για τη διευκόλυνση των μαθητών που είναι υποψήφιοι για τα ΑΕΙ/ΤΕΙ παραθέτουμε για γρήγορη και μεθοδική δουλειά τους παρακάτω συνδέσμους.

Για τις βαθμολογίες σας δείτε εδώ (μετά τις 13:00)

Για τον αυτόματο  υπολογισμό των μορίων σας δείτε εδώ

Βαθμός πρώτου & τελευταίου εισαγόμενου ανά Σχολή και Τμήμα 2013

Για τον αριθμό των εισακτέων 2014 σε κάθε σχολή  δείτε εδώ.

Για να συμπληρώσετε το μηχανογραφικό σας κάντε κλικ εδώ

Προσεγγίστε μόνοι σας, κάνοντας απλούς υπολογισμούς , τη βάση της σχολής που σας ενδιαφέρει :

Οι υποψήφιοι πρέπει να γνωρίζουν ότι τις βάσεις των σχολών (δηλαδή τη βαθμολογία του 1ου και του τελευταίου εισακτέου) τις καθορίζουν 3 παράγοντες:

α) Ο απόλυτος αριθμός των εισακτέων το συγκεκριμένο έτος  σε κάθε σχολή (μπορεί να συγκριθεί κατά σχολή με τον αντίστοιχο περσινό).

β) Οι βαθμολογικές επιδόσεις συνολικά στα εξεταζόμενα μαθήματα αλλά και κατά μάθημα (με τους συντελεστές βαρύτητας) και

γ) Οι προτιμήσεις των υποψηφίων.

Ο τελευταίος παράγοντας δεν είναι «προβλέψιμος», απλά για ευκολία μπορεί να θεωρηθεί σταθερός όπως και πέρσι (δηλαδή δεχόμαστε αυθαίρετα ότι οι υποψήφιοι σε γενικές γραμμές δεν διαφοροποιήθηκαν από τις περσινές τους προτιμήσεις). Έτσι λοιπόν οι βάσεις των σχολών καθορίζονται από τον απόλυτο αριθμό εισακτέων (και όχι από το ποσοστό) και από τις βαθμολογικές τους  επιδόσεις

Σας ευχόμαστε καλά αποτελέσματα,καλή ξεκούραση

Μ.Π