Νόμιμο αλλά με πολλές παρατηρήσεις το σχέδιο του Π.Δ. για την αξιολόγηση των εκπαιδευτικών

Νόμιμο κρίθηκε από το Συμβούλιο της Επικρατείας το Σχέδιο Προεδρικού Διατάγματος για την αξιολόγηση των εκπαιδευτικών της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, αλλά στη Γνωμοδότηση καταγράφονται 67 παρατηρήσεις που αναφέρονται σε κενά, παραλήψεις και διατάξεις που έρχονται σε αντίθεση με το σκεπτικό της αξιολόγησης. Να σημειωθεί ότι την πρώτη φορά το Π.Δ. είχε κριθεί αντισυνταγματικό από το Συμβούλιο της Επικρατείας ως προς το χρονοδιάγραμμα της κατάθεσης του. Το Υ.ΠΑΙ.Θ θα αποστείλει, μετά τις τροποποιήσεις, το Π.Δ. για υπογραφή στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας μέσα στο πρώτο δεκαήμερο του Νοεμβρίου. (Πηγή:essos.gr)

Η Πανελλήνια Ένωση Σχολικών Συμβούλων έχει καταθέσει τις απόψεις της για το σχέδιο του Π.Δ. και έχει εκφράσει τις επιφυλάξεις της ως προς τον τρόπο και τις διαδικασίες της αξιολόγησης όπως αυτές περιγράφονται στο σχέδιο και έχει κάνει συγκεκριμένες προτάσεις και παρατηρήσεις στο Υ.ΠΑΙ.Θ.