Δραστηριότητες από την εκπαιδευτικό της Μουσικής

Για τους μαθητές Α΄ –  Γ΄ τάξεις:

Μπορείς να βρεις τον ήχο του; Online ψηφιακό παιχνίδι στο οποίο χρειάζεται να αντιστοιχίσετε τις εικόνες με τους ήχους.

Για ποιο ζωάκι τραγουδούν; Online ψηφιακό παιχνίδι στο οποίο χρειάζεται να αντιστοιχίσετε τα ζώα με τα τραγούδια.

Ποιο μουσικό όργανο παίζει το “Happy Birthday”; Online ψηφιακό παιχνίδι στο οποίο χρειάζεται να αντιστοιχίσετε τα μουσικά όργανα με το ηχητικό απόσπασμα που τα αντιπροσωπεύει.

Για τους μαθητές Δ΄ –  Στ΄ τάξεις:

Slideshare για τα χελιδονίσματα (τα κάλαντα της Άνοιξης) για μαθητές Δ΄, Ε΄ και Στ΄ Δημοτικού κι ένα ψηφιακό κουίζ.

Φύλλο εργασίας για το βιολί και ψηφιακό κουίζ για το βιολί μετά τη διδασκαλία του φύλλου εργασίας (για να “κατεβάσετε” το κουίζ πατήστε το βελάκι πάνω δεξιά στο link που θα σας ανοίξει και κάνετε download).

Ποιος έλληνας συνθέτης είναι στη φωτογραφία; Και τώρα Βρες τον συνθέτη… της μουσικής που ακούς.