ΤΟ ΕΘΙΜΟ ΤΟΥ HALLOWEEN
Οι μαθητές της Γ’τάξης με την δασκάλα των Αγγλικών τους, κα. Ράνια Στεφανίδου,μίλησαν για το έθιμο του halloween. Το έθιμο αυτό γιορτάζεται στις Η.Π.Α. , την Μεγάλη Βρετανία και την Ιρλανδία κυρίως στις 31 Οκτωβρίου.Έμάθαν στη συνέχεια το σχετικό λεξιλόγιο. Τέλος , τα παιδιά φιλοτεχνησαν το κολάζ με κολοκύθες (pumpkins) οι οποίες ονομάζονται “Jack ‘O lanterns”.
ΓΙΟΡΤΗ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
Φέτος στο σχολείο μας τιμήσαμε την Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου με μια γιορτή που ετοίμασαν οι μαθητές της Γ τάξης μαζί με τη δασκάλα τους κ. Ευγενία Καβουριά , τη μουσικό κ. Ντίνα Τουρνή και την πολύτιμη βοήθεια της σχολικής νοσηλεύτριας κ. Νίκης Δεμερτζή . H γιορτή παρουσιάστηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας και την παρακολούθησαν οι γονείς των μαθητών της Γ ΄τάξης και όλοι οι μαθητές και εκπαιδευτικοί.
ΚΑΤΑΚΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΔΡΑΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗΣ
Τα παιδιά της Γ’ τάξης “ζωντανεύουν” τον άθλο του Ηρακλή “Ο Κέρβερος του Άδη” αυτοσχεδιάζοντας.
ΣΤΕΡΕΑ ΣΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΓΜΑΤΑ
Τα αναπτύγματα βοηθούν τους μαθητές να κατανοήσουν καλύτερα τα στερεά σώματα καθώς επίσης και να αντιλαμβάνονται τη μετατροπή της δισδιάστατης μορφής τους σε τρισδιάστατη και αντίστροφα. Παίζοντας λοιπόν με τα μαγνητικά πλακίδια, αναπαραστήσαμε τα αναπτύγματα του κύβου, του ορθογωνίου παραλληλεπιπέδου και της τετραγωνικής πυραμίδας. Τέλος, επισημάναμε τις έδρες, τις κορυφές και τις ακμές τους.
ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΚΗΠΟΝ
Οι μαθητές εμπνεύστηκαν από το ποίημα του σπουδαίου ποιητή Κωνσταντίνου Καβάφη “Σπίτι με κήπον” και το εικονογράφησαν.
ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ
Με αφορμή τον εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου τα παιδιά της Γ’ τάξης προσέγγισαν τα θέματα της ειρήνης και του πολέμου,της αντίστασης και του αγώνα εναντίον του φασισμού.
Έτσι, ήρθαν σε επαφή με το διασημότερο έργο του Πάμπλο Πικάσο,την Γκουέρνικα (Γκερνίκα), που εκφράζει την βαρβαρότητα του πολέμου μέσα από τις φιγούρες που απεικονίζει.
Τα παιδιά παρατήρησαν, περιέγραψαν τις εικόνες και απέδωσαν την δική τους ερμηνεία σχετικά με τους συμβολισμούς τους.
ΓΙΟΡΤΗ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
Οι μαθητές της Γ’ τάξης πραγματοποίησαν γιορτή αφιερωμένη στην επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Μέσα από τις αφηγήσεις, τα τραγούδια και τα σκετς τους μας θύμισαν τα γεγονότα του 1940 και τίμησαν όσους θυσιάστηκαν για την ελευθερία μας.