Α τάξη

Στα περιβόλια με τις Εσπερίδες

Τη Δευτέρα 27 Μαϊου οι Α’ και Β’ τάξεις του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Κ.Π.Ε. στην Κλειδού και παρακολούθησαν το πρόγραμμα “Στα περιβόλια με τις Εσπερίδες”. Τα παιδιά μέσα από ενδιαφέρουσες και βιωματικές  δραστηριότητες και με παιγνιώδη τρόπο έμαθαν για τα Εσπεριδοειδή της Χίου.

Πρόγραμμα Κυκλοφοριακής Αγωγής

Την Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου η Α’ και Β’ τάξη παρακολούθησαν ένα ενδιαφέρον και διαδραστικό πρόγραμμα Κυκλοφοριακής Αγωγής. Οι δάσκαλοι οδήγησης Μιχαήλ Κουτρής και Ειρήνη Κόρμαλου μίλησαν στα παιδιά για κανόνες οδηγικής συμπεριφοράς και τον σωστό τρόπο κίνησης των πεζών με ευρηματικό και παιγνιώδη τρόπο.

Ο μικρός Κοραής

Την Παρασκευή 9 Φεβρουαρίου οι μαθητές της Α τάξης επισκέφθηκαν τη βιβλιοθήκη Κοραή όπου παρακολούθησαν το πρόγραμμα “Ο μικρός Κοραής”.
Μέσα από παιχνίδια τα παιδιά έμαθαν πολλά για τη ζωή κ το έργο του Αδαμάντιου Κοραή.

Οι πασχαλινές δραστηριότητες της Α’ τάξης

Με αφορμή την γιορτή του Πάσχα υπό την καθοδήγηση της δασκάλας μας, κας. Μαρίας Σαρηγιάννη, βάψαμε κόκκινα αυγά, κατασκευάσαμε Λαζαράκια και είπαμε τα κάλαντα τη γειτονιά!

Η φρουτοσαλάτα μας

Στα πλαίσια του προγράμματος της υγιεινής διατροφής φτιάξαμε με την βοήθεια της δασκάλας μας κας.Μαρίας Σαρηγιάννη, μια υπέροχη,γεμάτη γεύση, χρώμα και βιταμίνες φρουτοσαλάτα.

Μεγάλη κινητικότητα και ανησυχία στην πρώτη τάξη

Ανυπομονούμε για τα Χριστούγεννα. Στολίζουμε το δέντρο μας, αδειάζουμε την κάλτσα του Αϊ-Βασίλη και καταβροχθίζουμε σοκολατένιες λιχουδίτσες.

Διαβάζουμε χριστουγεννιάτικες ιστορίες. Φτιάχνουμε κάρτες και τις γεμίζουμε με ευχές.

Ευχόμαστε σε όλους γλυκά, πολύχρωμα και φωτεινά Χριστούγεννα!