Β τάξη

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Ο μικρός Κοραής”

Την Τρίτη 26 Μαρτίου η Β’ τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε τη Βιβλιοθήκη Κοραή προκειμένου να παρακολουθήσει το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Ο μικρός Κοραής”. Τα παιδιά αφού περιηγήθηκαν στους χώρους της Βιβλιοθήκης ήρθαν σε επαφή με χειρόγραφα και προσωπικά αντικείμενα του μεγάλου Διαφωτιστή. Μέσα από την ανάγνωση της βιογραφίας του έμαθαν χρήσιμες πληροφορίες προβαίνοντας παράλληλα σε παιγνιώδεις δραστηριότητες που τα ενθουσίασαν.

Καταγραφή 1

Πρόγραμμα Κυκλοφοριακής Αγωγής

Την Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου η Α’ και Β’ τάξη παρακολούθησαν ένα ενδιαφέρον και διαδραστικό πρόγραμμα Κυκλοφοριακής Αγωγής. Οι δάσκαλοι οδήγησης Μιχαήλ Κουτρής και Ειρήνη Κόρμαλου μίλησαν στα παιδιά για κανόνες οδηγικής συμπεριφοράς και τον σωστό τρόπο κίνησης των πεζών με ευρηματικό και παιγνιώδη τρόπο.

ΕΡΓΑΣΤΉΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΉΤΩΝ-ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΉΜΑΤΑ

Στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων οι μαθητές της Β’ τάξης έρχονται σε επαφή με τα συναισθήματα. Μέσα από δράσεις, ιστορίες και συζητήσεις αναγνωρίζουμε τα συναισθήματα, συνδέουμε καταστάσεις με τα κυριότερα από αυτά, εκτιμάμε την ύπαρξη συναισθημάτων και αφηγούμαστε διάφορα περιστατικά.

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΗΣ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940

Με την  ευκαιρία της εθνικής μας εορτής τα παιδιά της Β’ τάξης έκαναν μια συγκινητική αναδρομή στα γεγονότα εκείνης της περιόδου. Τραγουδήσαμε, μάθαμε, προβληματιστηκαμε.Στο τέλος φτιάξαμε σημαιουλες τιμώντας τη γιορτή και τη γαλανόλευκη.

ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!

IMG 20221027 174736IMG 1488943c496787a09ac56e0b7a486636 VIMG 20221027 175305