Ευχές από τους μαθητές της Β’ τάξης για Καλό Πάσχα

Οι μαθητές της Β’ τάξης του σχολείου μας σας εύχονται καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση με ένα όμορφο Πασχαλινό ποίημα που διδάχτηκαν στο μαθημα των Αγγλικών από τη δασκάλα τους κα Στεφανίδου Ράνια.

Bunnies are brown
Bunnies are white
Bunnies are always
An Easter delight
Bunnies are cuddly
The large and the small
But I like the chocolate ones
the best of them all.
ΚΥΝΗΓΙ ΠΑΣΧΑΛΙΝΟΥ ΑΥΓΟΥ(Easter egg hunt)
Ένα από τα έθιμα του Πάσχα στη Μεγάλη Βρετανία είναι το κυνήγι του Πασχαλινού αυγου.Οι μαθητές της Β’ ταξης μαζί με τη δασκάλα των Αγγλικων κα Στεφανίδου Ράνια οργάνωσαν και συμμετείχαν σε ένα τέτοιο κυνήγι στην αυλή του σχολειου μας.Πασχαλινά αυγουλάκια κρύφτηκαν στον αύλειο χώρο. Τα παιδια χωρίστηκαν σε ομάδες ,πήραν τα καλαθάκια τους και ξεκίνησαν την αναζήτηση του Πασχαλινού αυγού.Κάθε ομάδα που έβρισκε ένα αυγό έπρεπε να αναγνωρίσει μια λέξη στα αγγλικά σε καρτουλες (flashcards) λεξιλογίου σχετικού με το Πάσχα.(π.χ easter eggs,basket,lamb,bunny,hot cross buns κτλ)Όποια ομάδα έβρισκε τη λέξη κρατούσε το αυγό της, αλλιώς το έχανε.Το παιχνίδι συνδυάστηκε με τη μάθηση στο πλαίσιο του μαθήματος των Αγγλικών και τα παιδια πραγματικά το χάρηκαν και διασκέδασαν με τη ψυχη τους!