Βιωματική δράση για την Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο

Στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Ασφαλούς Πλοήγησης, στο Διαδίκτυο, που φέτος γιορτάζεται στις 6 Φεβρουαρίου, οι μαθητές Στ’ τάξης συμμετείχαν σε δράσεις του Κέντρου Πρόληψης Χίου «Ναυτίλος». Οι δράσεις πραγματοποιήθηκαν την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου, από την κοινωνική λειτουργό του Κέντρου Πρόληψης κ. Ελένη Κοτσάτου. Οι μαθητές αφού εξέφρασαν τις απόψεις τους για τα θετικά και τα αρνητικά της χρήσης του διαδικτύου, κλήθηκαν να διαβάσουν, σε ομάδες, ιστορίες παιδιών που αντιμετώπισαν δυσάρεστες καταστάσεις μέσω της χρήσης του διαδικτύου. Στη συνέχεια, ανέφεραν τα συναισθήματα που πιστεύουν ότι ένιωσε το παιδί κάθε ιστορίας και πρότειναν τρόπους αντιμετώπισης του προβλήματος. Μέσα από αυτή τη δράση οι μαθητές γνώρισαν καλύτερα ο ένας τον άλλον, έμαθαν να ακούν και να σέβονται τους συνομιλητές τους, συνεργάστηκαν αρμονικά και, φυσικά, έλαβαν σημαντικές πληροφορίες για να μπορούν να χρησιμοποιούν με ασφάλεια το διαδίκτυο.