ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΙΣ ΚΑΛΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ

Την Τρίτη 18 Ιουνίου το σχολείο μας συμμετείχε στην Παρουσίαση Καλών Πρακτικών. Εκπρόσωπος της σχολικής μας μονάδας ήταν η κα. Ράνια Στεφανίδου, εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας που εκπόνησε το πρόγραμμα e-Twinning “Winter Festivities Across Europe”. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα εκπονήθηκε σε συνεργασία με σχολεία της Πολωνίας και Ιταλίας. Η παρουσίαση στις Καλές Πρακτικές πραγματοποιήθηκε μέσω της εφαρμογής GammaAI (Τεχνητή Νοημοσύνη).

ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΣΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ

Την Δευτέρα 17 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας  επιμόρφωση από το ΕΚΑΒ στις Πρώτες Βοήθειες. Έγινε παρουσίαση θεματικών ενοτήτων (τραύματα, πνιγμονή, απώλεια αισθήσεων και επίδειξη ΚΑΡΠΑ και χρήση απινιδωτή) γνώσεις απαραίτητες για όλους τους εμπλεκομένους στην εκπαιδευτική κοινότητα.

ΤΕΛΕΤΗ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤ’ ΤΑΞΗΣ

Την Πέμπτη 13 Ιουνίου 2024 πραγματοποιήθηκε, με πολλή συγκίνηση, η γιορτή αποφοίτησης των μαθητών της Στ’ τάξης του σχολείου μας. Αρχικά, οι μαθητές παρουσίασαν ένα μέρος από τις δραστηριότητες που έκαναν κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς με την δασκάλα Αγγλικών, κ. Ουρανία Στεφανίδου. Στη συνέχεια, οι μαθητές της Ε’ τάξης εκφώνησαν αποχαιρετιστήριο λόγο για τους συμμαθητές τους και ακολούθησε το θεατρικό έργο που είχαν ετοιμάσει οι μαθητές της Στ’ τάξης, με τη δασκάλα τους κ. Ιωσηφίνα Μαυρικάκη. Ακολούθησαν τραγούδια της χορωδίας υπό τη διεύθυνση της μουσικού κ. Ντίνας Τουρνή και βίντεο με όλες τις όμορφες στιγμές των παιδιών, το οποίο φτιάχτηκε με πολλή αγάπη από τον διευθυντή μας, κ. Κωνσταντίνο Χάμπα. Η γιορτή ολοκληρώθηκε με την απονομή των απολυτηρίων τίτλων από παλιούς και νέους δασκάλους των παιδιών. Ευχόμαστε ολόψυχα στους μαθητές μας καλή πρόοδο και καλή τύχη στο νέο τους ξεκίνημα!

ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΠΙΤΥΟΣ

Στις 6 Ιουνίου πραγματοποιήσαμε την ημερήσια εκδρομή μας στο χωριό Πιτυός. Εκπαιδευτικοί, γονείς και παιδιά περιηγηθήκαμε στο χωριό και όσοι μαθητές επιθυμούσαν συμμετείχαν στα εργαστήρια της Κοιν.Σ.Επ.Πιτυούς. Η εκδρομή μας δεν είχε μόνο ψυχαγωγικό αλλά και εκπαιδευτικό χαρακτήρα.

Η ΚΛΕΙΔΟΥ ΑΝΘΙΖΕΙ ΑΚΟΜΗ

Την  Τετάρτη 5 Ιουνίου, οι μαθητές της Γ’ και Δ’ τάξης  επισκέφθηκαν το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Κλειδούς .  Μιλήσαμεγια την Κλειδού που ανθίζει ακόμα και περάσαμε μια υπέροχη μέρα στο δάσος, με πολλές πληροφορίες και δράσεις  για το δάσος.

ΣΕ ΠΕΛΑΓΑ ΚΑΙ ΑΚΡΟΓΙΑΛΙΑ ΜΕ ΚΑΡΑΒΙΑ ΧΙΩΤΙΚΑ

Την Τρίτη 4 Ιουνίου 2024, οι μαθητές της  Ε’ και Στ’ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό  πρόγραμμα «Σε πέλαγα και ακρογιάλια με καράβια χιώτικα» του ΚΠΕ Ομηρούπολης σε συνεργασία με την ΑΕΝ Χίου. Αρχικά, επισκεφθήκαμε τη Σχολή Μηχανικών, όπου είδαμε πώς μοιάζει μια μηχανή πλοίου καθώς και μια αίθουσα ελέγχου πλοίου. Έπειτα, ο διοικητής της σχολής κ. Μάργαρης μας ενημέρωσε για τον τρόπο λειτουργίας της σχολής. Στη συνέχεια, επισκεφθήκαμε τις εγκαταστάσεις της Ιχθυόσκαλας και ακόμη παρατηρήσαμε τα ύδατα της περιοχής και κάναμε μετρήσεις θερμοκρασίας και καθαρότητας των υδάτων. Ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία για μικρούς και μεγάλους!

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

Στις 29 Μαϊου οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την μοναδική ευκαιρία να επισκεφθούν το Ομήρειο Πνευματικό Κέντρο για να παρακολουθήσουν την παράσταση ” Σιωπή, ο βασιλιάς ακούει” της Εθνικής Λυρικής Σκηνής. Οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν από τις ερμηνείες και την ζωντανή μουσική της ορχήστρας. Οι συντελεστές της παράστασης απέσπασαν τα θερμά χειροκροτήματα όλων!

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Ε’ ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ

Στις 22 Μαϊου είχαμε την ευκαιρία να επισκεφθούμε τον Ραδιοφωνικό Σταθμό “Σήμαντρο” και να δούμε από κοντά το Στούντιο και την αίθουσα ηχοληψίας. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν από τα πολλά μηχανήματα και κατανόησαν καλύτερα το κεφάλαιο της Φυσικής που αναφέρεται στον ήχο.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΚΟΡΑΗ

Στις 22 Μαϊου οι μαθητές της Ε’ τάξης  επισκέφθηκαν τη Βιβλιοθήκη Κοραή για να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα ” Ανακαλύπτω τον Αδαμάντιο Κοραή “. Μέσα από τις συλλογές της Βιβλιοθήκης έμαθαν βιογραφικά στοιχεία για τον σπουδαίο Αδαμάντιο Κοραή. Είδαν επιστολές και προσωπικά του αντικείμενα. Περιηγήθηκαν στους χώρους της Βιβλιοθήκης και γνώρισαν τη δανειστική Βιβλιοθήκη, ώστε να μπορούν να δανείζονται βιβλία όποτε θέλουν.

ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ 4ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΧΙΟΥ

Την Τρίτη 28 Μαϊου είχαμε τη χαρά να παρακολουθήσουμε την μουσικοχορευτική παράσταση της θεατρικής ομάδας του 4ου Γυμνασίου Χίου με τίτλο “Ο γάιδαρος, ο Μένιος, ο παραχαϊδεμένος”. Πρόκειται για ένα έμμετρο παραμύθι με θέμα την ανατροφή και τα όρια στη σχέση μητέρας-παιδιού. Η παράσταση ενθουσίασε μικρούς και μεγάλους μαθητές!