Πανελλήνιος Σχολικός Διαγωνισμός “Bravo Schools 2024”

7ος Πανελλήνιος Σχολικός Διαγωνισμός “Bravo Schools 2024”

αρχείο λήψης

Το νηπιαγωγείο μας συμμετέχει στον 7ο Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό με τίτλο Bravo Schools 2024 «Δημιουργούμε έναν καλύτερο κόσμο»  που υλοποιείται από το  “QualityNet Foundation”, στο πλαίσιο προώθησης των 17 Παγκόσμιων Στόχων Βιώσιμης Ανάπτυξης του ΟΗΕ στη χώρα μας.

O συγκεκριμένος διαγωνισμός Bravo Schools (https://inactionforabetterworld.com/bravoschools/) εντάσσεται στην πρωτοβουλία “in action for a better world – Δημιουργούμε έναν
καλύτερο κόσμο”, υλοποιείται σε συνεργασία με το Μεγαλύτερο Μάθημα του Κόσμου
(World’s Largest Lesson – αναγνωρισμένο πρόγραμμα εκπαίδευσης από τον ΟΗΕ), την
UNICEF και την UNESCO σε διεθνές επίπεδο και στοχεύει στην ανάδειξη των πιο
ολοκληρωμένων εκπαιδευτικών προσεγγίσεων που σχετίζονται με τους 17 Παγκόσμιους
Στόχους για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη.

Στόχος του διαγωνισμού είναι η ενημέρωση και ενεργοποίηση των μαθητών στη διαμόρφωση των Ενεργών Πολιτών του αύριο, οι οποίοι θα αναλάβουν δράση απέναντι στις μεγάλες προκλήσεις που αντιμετωπίζει ο πλανήτης μας μέχρι το 2030.

Το νηπιαγωγείο μας συμμετέχει στην κατηγορία ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΑ ΣΕΝΑΡΙΑ/ΚΑΙΝΟΤΟΜΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ” με δράση που έχει τίτλο  “Εθελοντική Δράση – Δεντροφύτευση”, η οποία συνδέεται με τους 13ο, 15ο, 17ο  Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης.

BravoSchools general slider@4x 8 s 1