Με τους φίλους μου στο νηπιαγωγείο μπορώ, τη γη να μάθω ν’ αγαπώ! (Μέρος 3ο)

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ

Αφού ολοκληρώσαμε το δάσος και μιλήσαμε για το πόσο άσχημο είναι να πετάμε σκουπίδια, όχι μόνο στο δάσος αλλά και στην πόλη, όπου ζούμε και κάνουμε τις βόλτες μας, η συζήτηση πέρασε στα σκουπίδια. Αναφέραμε ότι, εκτός ότι πρέπει να τα πετάμε σε κάδους και όχι στο δρόμο, τα σκουπίδια μπορεί να γίνουν και πάλι χρήσιμα αν κάνουμε ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ. Τι είναι ανακύκλωση; Ποια σκουπίδια μπορούμε να ανακυκλώσουμε; Που τα πετάμε τα σκουπίδια αυτά; Μπορούν όλα τα σκουπίδια να ανακυκλωθούν; Ποιοι κανόνες υπάρχουν για να γίνεται σωστά η ανακύκλωση; Όλα αυτά τα ερωτήματα προσπαθήσαμε να απαντήσουμε κατά τη διάρκεια αυτής της ενότητας.

• Ξεκινήσαμε παρακολουθώντας ενημερωτικά βίντεο. Είδαμε τον Πέρι το περιβάλλον να μας εξηγεί για ποιο λόγο είναι καλό να κάνουμε ανακύκλωση.

• Στη συνέχεια, μας μίλησε ο ΜΠΛΕ ΚΑΔΟΣ και μας εξήγησε ποιες συσκευασίες πρέπει να ρίχνουμε σε αυτόν και πώς και μας εξήγησε τη διαδικασία της ανακύκλωσης.

• Είδαμε βίντεο, με συχνά λάθη που κάνουμε καθώς ανακυκλώνουμε, ώστε να γνωρίσουμε τον σωστό τρόπο που πρέπει να ανακυκλώνουμε τα προϊόντα και τις συσκευασίες.

• Πήραμε δύο κάδους που είχε το σχολείο μας, έναν για χαρτί και έναν για πλαστικό και αποφασίσαμε να πετάμε εκεί πλαστικό και χαρτί που χρησιμοποιούμε στην τάξη μας. Επειδή οι κάδοι αυτοί είχαν ήδη μέσα κάποια σκουπίδια που είχαν πετάξει τα παιδιά του Δημοτικού, είδαμε τα σκουπίδια αυτά και κρίναμε αν σωστά είχαν πεταχτεί στους κάδους αυτούς ή όχι, σύμφωνα με τους κανόνες που είχαμε μάθει. Δυστυχώς διαπιστώσαμε πολλά λάθη και κάναμε ένα σωστό ξεκαθάρισμα, ώστε να συνεχίσουμε την ανακύκλωση σωστά.

• Διαβάσαμε το παραμύθι του Pittar Gill «Η Μίλι, η Μόλι και το τρένο», οι οποίες στενοχωριούνται πολύ όταν βλέπουν τους επιβάτες ενός τρένου που περνάει να πετούν έξω τα σκουπίδια και να μολύνουν το περιβάλλον. Αποφασίζουν να βρουν έναν τρόπο για να το σταματήσουν αυτό.

• Είδαμε κι άλλα ενημερωτικά βίντεο:
    • Άννα η ανακύκλωση

• Μπέτυ ο κομποστοποίηση

• Ανακύκλωση συσκευών

• Παίξαμε στο κουκλοθέατρο «Τα αλουμίνια ανακυκλώνονται», όπου σε έναν μπλε κάδο ανακύκλωσης κάποια ντενεκεδάκια δεν γνώριζαν τι σημαίνει ανακύκλωση και για ποιο λόγο είναι καλό οι άνθρωποι να κάνουν ανακύκλωση και ανέλαβαν να τα ενημερώσουν κάποια άλλα ντενεκεδάκια και φυσικά… τα παιδιά!!!

• Κάναμε ομαδική εργασία με το σήμα της ανακύκλωσης και τα παιδιά έγραψαν ποιες συσκευασίες μπορούμε να ρίχνουμε στον μπλε κάδο!

• Ακούσαμε και αγαπήσαμε το τραγούδι της ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ με την παιδική χορωδία του Σπύρου Λάμπρου.

• Διαβάσαμε το παραμύθι της Σοφίας Ζαραμπούκα «Ο Μπεν, η Μου και τα σκουπίδια» και συζητήσαμε για την κομποστοποίηση και τα θετικά της ανακύκλωσης γενικότερα. Τα παιδιά είπαν αυτά που γνωρίζουν.

• Κάναμε πείραμα στην αυλή του σχολείου μας. Σε ένα μικρό καφάσι βάλαμε χώμα, ρίξαμε μέσα μπανανόφλουδα, κομμάτι μήλο, χαρτί εφημερίδας, χαρτί κουζίνας, γυαλί και αλουμινόχαρτο, τα σκεπάσαμε και σε 10 μέρες θα δούμε σε τι κατάσταση θα τα βρούμε. Αποσυντίθενται στο χώμα ή όχι;;

• Τα παιδιά σε φύλλο εργασίας ομαδοποίησαν πράγματα που ανακυκλώνονται και που δεν ανακυκλώνονται. (Ανακτήθηκε από: http://dreamkindergarten.blogspot.com/2013/01/blog-post_25.html?m=1)

• Φτιάξαμε κατασκευές με καπάκια!!!

• Διαβάσαμε το παραμύθι που γράφτηκε από την ομάδα του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Καλαμάτας «Μην κλαις Τενεκεδούλα», όπου η Τενεκεδούλα ήταν στενοχωρημένη γιατί βρέθηκε μόνη της πεταμένη σε μια λιμνούλα αλλά ξαναβρήκε τη χαρά της όταν την έβαλαν στον κάδο μαζί με άλλες ανακυκλώσιμες συσκευασίες και θα πήγαινε στο εργοστάσιο ανακύκλωσης, όπου θα γινόταν και πάλι χρήσιμη!
  • Παρακολουθήσαμε το βίντεο: «Λιγότερα σκουπίδια, καλύτερη ζωή» και μιλήσαμε για το πώς μπορούμε να μειώσουμε τα σκουπίδια που παράγουμε.

• Αναφερθήκαμε και σε άλλα πράγματα που μπορούμε να κάνουμε για να βοηθήσουμε το περιβάλλον, όπως να μην αφήνουμε τα φώτα ή την τηλεόραση αναμμένα όταν δεν υπάρχει λόγος, καλό είναι να έχουμε ηλιακό θερμοσίφωνα για να μην χρειάζεται να καίμε ρεύμα για να έχουμε ζεστό νερό και δεν σπαταλάμε νερό!
  • Τέλος, φτιάξαμε το δικό μας βιντεάκι με συμβουλές για σωστή ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ!!!!