Τα απόγευμα της Πέμπτης 22 Φεβρουαρίου εκπαιδευτικοί του σχολείου μας συμμετείχαν σε δράση ενδοσχολικής επιμόρφωσης  με θέμα: «Αξιοποίηση του Διαδραστικού Πίνακα στο Δημοτικό Σχολείο: τεχνολογικά και παιδαγωγικά θέματα», την οποία οργανώσαμε από κοινού τα Δημοτικά Σχολεία 18ο, 47ο, 51ο & 52ο . Επιμορφωτής της εκδήλωσης, η οποία υλοποιήθηκε στο εργαστήριο πληροφορικής του 18ου Δημοτικού Σχολείου Πατρών, ήταν ο Σύμβουλος Εκπαίδευσης Πληροφορικής και πρώην Οργανωτικός Συντονιστής του Π.Ε.ΚΕ.Σ Δυτικής Ελλάδας Δρ Σπυρίδων Παπαδάκης. Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν, εκτός από τους εκπαιδευτικούς και τους-τις διευθυντές -ντριες των 4 σχολείων, ο Σύμβουλος Εκπαίδευσης 4ης θέσης Δασκάλων Δρ Παναγιώτης Παπαδούρης και  η  Σύμβουλος Εκπαίδευσης Γαλλικής Γλώσσας Δρ. Διπλάρη Χριστίνα.
Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Παπαδάκη για την άρτια παρουσίαση του θέματος, το οποίο κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όλων των εκπαιδευτικών. Πέρα από τα τεχνικά θέματα που αφορούν στη χρήση του διαδραστικού πίνακα,  παρουσίασε και τρόπους αξιοποίησης στην εκπαιδευτική διαδικασία με παραδείγματα και εκπαιδευτικά σενάρια για διάφορα διδακτικά αντικείμενα. Όλο το σχετικό υλικό μπορείτε να βρείτε στο ιστολόγιο του κ. Παπαδάκη και στη διεύθυνση: https://blogs.sch.gr/sym86-deach/

Τέλος, να ευχαριστήσουμε θερμά το 18ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών και τον Διευθυντή του, κ. Χαράλαμπο Λεβεντάκη, που είχε την ιδέα για την οργάνωση της δράσης, για την άψογη φιλοξενία και υποστήριξη!

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η κοινή μας δράση ενημέρωσης – επιμόρφωσης εκπαιδευτικών και γονέων με θέμα “Πρώτες Βοήθειες σε Επείγουσες Καταστάσεις”. Επιμορφωτές της δράσης ήταν ο κ. Παναγιώτης Μικές, διασώστης μοτοσικλετιστής και πιστοποιημένος επιμορφωτής-εκπαιδευτής του ΕΚΑΒ Πάτρας και ο κ. Φωτακόπουλος Χρύσανθος, διασώστης, μοτοσικλετιστής του ΕΚΑΒ Πάτρας. Η δράση, η οποία κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον του κοινού για 3 και πλέον ώρες διαπραγματεύτηκε τα εξής θέματα:

• Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ)  σε επείγουσες καταστάσεις – Χρήση αυτόματου εξωτερικού απινιδωτή.
  • Αντιμετώπιση Αιμορραγίας.
  • Αντιμετώπιση Πνιγμονής
  • Αντιμετώπιση αλλεργικού σοκ, επιληπτικής κρίσης, υπογλυκαιμικού επεισοδίου.

Η δράση οργανώθηκε την Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου σε συνεργασία με τον Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων του Σχολείου μας.

Ευχαριστούμε θερμά:

• Το ΕΚΑΒ Πάτρας και τους δύο διασώστες του, τον κ. Παναγιώτη Μικέ και τον κ. Φωτακόπουλο Χρύσανθο για την άρτια οργάνωση και άψογη παρουσίαση της δράσης!
  • Τον κ. Γιαννακόπουλο Νικόλαο, υπάλληλο του ΕΚΑΒ Πάτρας για την υποστήριξή του και τη βοήθεια στην οργάνωση και υλοποίηση της δράσης!
  • Τους-τις εκπαιδευτικούς και τα μέλη του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων που παραβρέθηκαν στην εκδήλωση και υποστήριξαν με υλικά και μέσα την υλοποίησή της.

20240221 181509  IMG 381ad71bec0c952cce2e7919109d9d6d V  20240221 190836

20240221 185723  20240221 185943