Η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Εταιρεία σε συνεργασία με το Πάρκο Εκπαιδευτικών Δράσεων του Δήμου Πατρέων παρουσίασαν στους μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου μας,  το εκπαιδευτικό πρόγραμμα φιλοζωίας με τίτλο ” Κατοικίδια, μέλη της οικογένειας”. Στόχος της δράσης η καλλιέργεια του σεβασμού, της ενσυναίσθησης, της φιλοζωικής παιδείας και η ευαισθητοποίηση των παιδιών σε πολλά θέματα που αφορούν στα ζώα καθώς και στη διαχείριση των ζώων συντροφιάς στο σπίτι. Ευχαριστούμε την Υπεύθυνη Διαχείρισης των Ζώων Συντροφιάς του Δήμου Πατρέων, κ. Γιούλα Ανωγιάτη και την κ. Ελένη Κασπίρη, θετική εκπαιδεύτρια ζώων συντροφιάς, για το πολύ ενδιαφέρον πρόγραμμα που μας παρουσίασαν και για τις πολύτιμες συμβουλές τους.

13 7 8 10 20240214 105239 20240214 10522120240213 115210

Βρεθήκαμε σήμερα στον χώρο των Παλαιών Σφαγείων προκειμένου να συμμετάσχουμε σε  επιμορφωτικό πρόγραμμα – καρναβαλικό  δημιουργικό εργαστήρι που διοργανώθηκε από το Τμήμα  Πολιτιστικών Θεμάτων της ΔΙ.Π.Ε. Αχαΐας σε συνεργασία με την  Κ.Ε.ΔΗ.Π – Καρναβάλι Πάτρας. Παρακολουθήσαμε βίντεο με την ιστορία του πατρινού καρναβαλιού  και συμμετείχαμε ενεργά στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Κατασκευή Μάσκας-Καπέλου” φτιάχνοντας πολύ όμορφα αποκριάτικα καπέλα!

Χωρίς τίτλο 1 13 1